Son zamanlarda oldukça revaçta bir fotoğraf uygulaması olan VSCO, sadece gündelik fotoğraflar çekenler tarafından değil, fotoğrafla profesyonel biçimde uğraşanlarca da oldukça tercih ediliyor. İçerisinde rakiplerine kıyasla çok daha kaliteli filtreler barındıran uygulama, en çok da bu sebeple kullanılıyor. Şimdi VSCO’ya daha yakından bakalım.

Arayüz

VSCO, arayüz bakımından oldukça sade ve kullanışlı bir şekilde karşınıza çıkıyor. İçe aktar, filtreler, araçlar ve mağaza dörtgeninde fotoğraf düzenleme işleminiz başlıyor ve son buluyor. Uygulama içerisinde herhangi bir kompleks durum söz konusu değil. Ayrıca fotoğrafınızı düzenledikten sonra paylaşabileceğiniz, Instagram’ı anımsatan bir koleksiyon bölümü de mevcut.

vsco

Filtreler

Uygulama sizlere ücretli ve ücretsiz olmak üzere birçok filtre sunuyor. İlk yüklediğinizde karşınıza 10 adet filtre çıkıyor. Mağaza kısmından ücretsiz bir şekilde ekleme yapabileceğiniz gibi daha spesifik filtrelere erişim sağlayabilmek için belirli bir miktar ücret ödeyebilirsiniz de.

Fotoğrafla uğraşan birisi olarak ücretsiz filtrelerin işinizi rahatlıkla göreceğini düşünüyorum. Diğer uygulamaların aksine bu uygulamadaki filtreler çok daha kaliteli ve ihtiyaca göre tasarlanmış. Özellikle gündelik çekimlerinizde, sadece filtreleri kullanarak başka hiçbir düzenleme yapmadan oldukça güzel fotoğraflar elde edebilirsiniz.

Tüm bunların yanı sıra VSCO-X üyeliği satın aldığınızda tüm ışık, renk ve tonlama ayarlarını kendiniz yapabildiğiniz filtreler yaratabilme imkanına da sahip oluyorsunuz.

vsco

Mağaza

Aslında filtreler bölümünde mağazadan fazlaca bahsettim. Fakat bu bölümde size birkaç ayrıntıdan daha söz edeceğim. VSCO belirli bir zaman dilimine bağlı olmaksızın ücretli filtrelerinde indirime gitmekle birlikte, bu filtreleri geçici süreliğine tamamen ücretsiz de yapabiliyor.

Diyeceğim o ki, birkaç günde bir mağazaya göz atmanızda fayda var.
Mağaza kısmından mevcut üyeliğinizi yıllık 19,99$ karşılığında VSCO-X’e yükselterek ücretli ücretsiz tüm filtrelere erişim sağlayabildiğiniz gibi filtreler üzerinde daha detaylı düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

Keşfet

Bu kısım VSCO’nun bir nebze Instagram’ı anımsattığı bölüm. Düzenlemesini yaptığınız fotoğrafları dilerseniz uygulama içerisinde de paylaşabileceğinizden bahsetmiştim. Bunun yanında diğer kullanıcıların paylaştığı uygulama içi fotoğraflara da keşfet bölümünden ulaşabilir ve geri dönüş yapabilirsiniz.

Ayrıca keşfet bölümünde paylaşılan fotoğrafların hangi filtreyle düzenlendiğini görerek, hoşunuza giden fotoğraflarda kullanılmış filtreleri deneyebilirsiniz. Bu size tam olarak istediğiniz fotoğraf formuna ulaşmak konusunda fikir verecek.

vsco

Vsco ile Yaratın

Uygulamanın işlevsel filtreleri ve kolay arayüzüyle siz de mükemmele yakın fotoğraflar yaratabilirsiniz. Uygulamaya kendi sitesinden, Google Play Store’dan ya da Apple App Store’dan rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

VSCO: Foto & Video Düzenleyici
VSCO: Foto & Video Düzenleyici
Developer: VSCO
Price: Free

PAYLAŞ
94 basım, bir nevi fotoğrafçı ve yazar. Her şeyden önemlisi hiçbir şeyist.