WhatsApp Kurucusu Facebook nedeni ile istifa kararı aldı. Peki bu istifanın ardında neler var, tüm detaylar haberimizde…

WhatsApp Kurucusu Facebook

WhatsApp Kurucusu Facebook ile Bağlarını Kopardı

WhatsApp kurucusu ve şirketin CEO’su Jan Koum, istifa kararı aldı. Konuyla ilgili açıklama yapan CEO’nun bu kararı, Facebook skandalının WhatsApp’a da sıçradığının kanıtı olarak görüldü.

WhatsApp Kurucusu Facebook

İstifa Kararının İç Yüzü

WhatsApp kurucusu Jan Koum, yaptığı açıklamada “Artık önüme bakma zamanı… Teknolojinin biraz uzağında kalabileceğim, bana keyif veren başka şeylerle ilgilenmek istiyorum. Son derece nadir hava soğutmalı Porsche modellerini toplamak, arabalarım üzerinde çalışmak ve en nihayetinde frizbi oynamak istiyorum.” dedi.

Koum, aynı zamanda Facebook yönetim kurulu üyesi. Bu açıklama da bazı şeylerin yolunda gitmediğinin en önemli kanıtı niteliğinde.

Elbette Koum, sorunların ana kaynağı ile ilgili çok net bir açıklama yapmadı. Ancak Washington Post’ta yer alan makalede, olayın kaynağı veri skandalına dayanıyor. İddiaya göre Koum, Facebook’un mahremiyet konusundaki politikasına ters düştü.

Koum, popüler uygulama WhatsApp’ı 2014 yılında kurucu ortağı Brian Acton ile birlikte Facebook’a satmıştı. Satış işlemi 19 milyar dolara gerçekleşmişti. Acton, WhatsApp’ta çalışmama kararı aldı ancak Koum, şirkette kalmayı tercih etti.

Acton, #deletefacebook Kampanyası ile Gündeme Geldi

Brian Acton, veri skandalının ardından #deletefacebook kampanyasına verdiği destek ile gündeme gelmişti. Belli ki Koum da skandalın ardından şirketle bağını koparma kararı aldı.

Zuckerberg’in Tepkisi Ne Oldu?

Son günlerde yaşanan skandalların ardından pek çok kez gündeme gelen Facebook kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, olayla ilgi yaptığı açıklamada şu sözlere yer verdi: “Jan: Seninle yakın bir şekilde çalışmayı çok özleyeceğim. Dünyayı birbirine bağlamak noktasında ettiğin yardımlar için çok teşekkür ederim.”

Bakalım önümüzdeki günlerde olayın iç yüzü netlik kazanacak mı?

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.