Eğer elinizde modeli eski olan telefonlardan biri bulunuyorsa, bu haberi iyi okuyun. Aşağıda liste şeklinde sıralı olan ve belirlenen işletim sistemi sürümlerine sahip bulunan telefonlar, 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren artık WhatsApp’ı kullanamayacak.

Aslında birçok kullanıcı tarafından WhatsApp’ın böyle bir açıklamada bulunacağı, uzun zamandan beri beklenmekteydi. WhatsApp, 30 Haziran 2017 tarihinden sonra bazı belirlenmiş telefon modellerinin, uygulama üzerinden mesaj gönderemeyeceğini ve mesaj alamayacağını belirtmişti.

Bu açıklamadan sonra, bir açıklama daha yapıldı ve söylenen tarihin, bazı telefon modelleri için ertelendiği duyuruldu. Bu ertelemeye göre; BlackBerry OS, BlackBerry 10 ve Nokia S40 için sağlanan kullanım desteğinin, 31 Aralık 2017 tarihine dek uzaması sağlanmıştı.

Sadece sayılı günlerin kaldığı bu tarih sonrasında, artık bu cihazlar da uygulamayı kullanamaz hale gelecek. Bu nedenle bu cihazları olan kullanıcıların, WhatsApp’a devam edebilmesi için yeni cihaz alması gerekecek.

Şirket yönetimi, bu kararın alınması aşamasında oldukça zorluk yaşadıklarını, ancak bunun yerine getirilmesi gereken bir işlem olduğunu belirtti. Ayrıca söz konusu tarih sonrasında, daha üst işletim sistemleri ile çalışmakta olan cihazların, WhatsApp uygulamasından faydalanmaya devam edebileceklerini de açıkladı. Bu açıklamaya göre; 31 Aralık 2017 tarihinden itibaren WhatsApp uygulamasını kullanamayacak platformların listesi şöyle;

Nokia S40
Nokia Symbian S60
BlackBerry OS
BlackBerry 10
Windows Phone 7
Android 2.1 ve Android 2.2
iPhone 3GS/iOS 6

WhatsApp Yeni Özelliklerin Bu Platformların Kapasitelerini Aşacağını Söyledi

Desteğin artık aktif olmayacağı cihaz ve sürümlerle alakalı kullanıcılara net bir açıklama daha yapan WhatsApp şirketi, “Her ne kadar bu platformlar, hikayemizde çok önemli bir yere sahip olsalar da gelecekte uygulamamızda geliştirmek istediğimiz özellikleri sunma kapasiteleri bulunmamaktadır.” sözlerini kullanıcıları ile paylaştı.

Not: Bazı kaynaklara göre, Nokia S40 serisine yapılacak desteklerin, 31 Aralık 2018 tarihine dek uzatılması söz konusu. Bunun haricinde WABetaInfo da Nokia S40 için buna yakın bir ifadeye yer vermiş. Bu nedenle, Nokia S40 serisini bir süreliğine bu listenin haricinde tutmak en doğrusu olacak gibi gözüküyor.

Eski model telefonların yeni sürümleri desteklememesi ile ilgili siz ne düşünüyorsunuz? Sizce bu doğal bir süreç mi yoksa firmaların özellikle izlediği bir strateji mi? Yorumlarınızı bekliyoruz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.