WhatsApp QR Kodu desteği ile kullanıcılarına ödeme özelliğini sunmaya hazırlanıyor. Bu özellik, henüz Türkiye’de kullanılamıyor olsa da son güncelleme WhatsApp’a önemli bir yetenek daha kazandırmış oldu.

WhatsApp QR Kodu

WhatsApp QR Kodu Desteği Nasıl Kullanılacak?

Mobilden para transfer etmek, son dönemlerin en kullanışlı icatlarından biri. Bu nedenle pek çok mobil uygulama, bu özelliği desteklemek için art arda güncellemelere imza atıyor.

Konuyla ilgili adım atan son uygulama da WhatsApp oldu. QR kodu özelliğini aktive ederek kullanıcılar arası para transferini mümkün hale getirdi.

WhatsApp QR Kodu

Özellik Sadece Hindistan’da Kullanılacak

WhatsApp QR kodu desteği, şimdilik sadece Hindistan’da kullanılan bir özellik olarak karşımıza çıkıyor. Şu an için Android’in beta kanalında sunulan özelliğin önümüzdeki süreçte herkese açılması planlanıyor.

Özelliği kullanabilmek için yapılması gereken işlem ise WhatsApp Payments’in etkinleştirilmesi. Ancak WhatsApp Payments de şimdilik ülkemizde kullanılamıyor.

Hindistan’da kullanılan bu özellik, şimdilik bizi çok ilgilendirmiyor gibi görünse de uygulamanın nasıl aktif hale getireceğini yazalım. Ne de olsa WhatsApp, güncellemeleri ile sık sık haber olan bir uygulama ve bu özelliğin kısa sürede dünya çapında yayılması kaçınılmaz görünüyor.

Özellik için Android cihazınızda WhatsApp’ın son beta sürümünü kullanmak gerekiyor. Bu sürüm şu an 2.18.93 ve güncellemenin yapılması, özelliğin olmazsa olmaz şartı.

Ardından “Ayarlar” bölümünden “Ödemeler”i seçiyoruz. Ödemeler sekmesinden sonra da “Yeni Ödeme” altında yer alan “QR Kodu”nu seçerek işlevi aktif hale getiriyoruz.

Bu komutun ardından QR kodu kolayca taratılabilir ve ödenecek miktar yazıldıktan sonra ödeme işlemi başlatılabilir. Ödemeyi doğrulamak için yapmanız gereken ise UPI PIN’in girilmesi. İşte bu kadar basit!

Güncelleme Başka Hangi Özellikleri Getirdi?

WhatsApp’ın yeni sürümü ile gelen diğer özellikler ise gelişmiş GIF ve sticker arama olarak karşımıza çıkıyor. Ancak bu yenilikler, henüz devre dışı. Özelliklerin etkin hale gelebilmesi için uygulamaya yeni güncellemelerin gelmesi gerekiyor.

Bakalım bu yenilikler, ne zaman kullanıma sunulacak.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.