Ülke dışına yolculuk yapanların yararlandıkları tax free uygulaması, şüphesiz insanları oldukça mutlu eden bir uygulama. Çünkü yabancı ülkelerde yapılan alışverişlerde, o ülkelerin kendi yasal düzenlemeleri çerçevesinde tahsil edilen katma değer vergileri (KDV), aslında bizim için yasal bir yükümlülük değil. Bu nedenle alışveriş sırasında ödenen bu vergi tutarları, tax free uygulaması çerçevesinde yabancı ülkeden çıkış yapılırken talep edilebilir. Vergi iadesi takibini kolaylaştıran Global Blue Tax Free uygulaması ise tam da bu noktada karşımıza çıkıyor.

Uygulamanın özelliklerini aktarmaya geçmeden önce Tax Free hakkında bazı temel bilgiler vermek istiyoruz. Sonrasında uygulamanın hangi noktada kolaylık sağladığı ile ilgili detaylara değineceğiz.

Tax Free Nerelerde Geçerli?

Yurt dışı alışverişlerde ne kadar vergi iadesi alınabileceği, doğal olarak her ülkenin kendi yasal düzenlemelerine göre farklılık gösteriyor. Satın alınan ürünün KDV oranı, iade edilecek vergi miktarını etkiliyor. Genel uygulamaya bakılacak olursa elektronik ürünlerde bu oran her zaman yüksek. Giyim eşyaları, oyuncak ve hediyelik türünden ürünlerde ise daha düşük. Ama örneğin ulaşım giderlerinde, otel konaklamalarında ya da yeme içme gibi harcamalarda vergi iadesi yok.

Yurt Dışı Seyahetiniz için Yardımcı

Genelde alışveriş mağazalarında satın alınan ürünler için ödeme yapılırken, mağaza tarafından Tax Free formu hazırlanır. Ama bazen de ülkeden çıkarken sınır kapılarında bu formun doldurulması gerekir.

Görüldüğü gibi Tax Free uygulaması ülke dışına çıkanlar için önemli bir maddi katkı, ama takibi de bir miktar zahmetli.

Şimdi Global Blue tarafından tasarlanan Tax Free uygulamasının yeni güncellemeleri yayınlandı. İlave edilen bazı özellikler sayesinde bu uygulamayı kullanmak daha kolay hale geldi.

Global Blue tasarımcıları, kullanıcıların Tax Free işlemlerini kolaylaştırmak amacı ile çeşitli çözümler sunuyor. Çok sık ülke dışına çıkan ve alışveriş yapan kullanıcılar için uygulamanın bu yeni sürümü, kullanıcılara planlama, alışveriş ve Tax Free süreçlerinde destek oluyor. Ayrıca Tax Free konusunda daha fazla bilgi isteyen kullanıcılara, uygulama üzerinden mobil müşteri hizmetleri desteği de veriliyor.

Global Blue Tax Free uygulamasının kullanıcılara en büyük yararı, alınacak vergi iadelerini etkin şekilde yönetebilmek. Bunun için uygulama birçok ayrıntı içeriyor. Farklı Tax Free işlemlerine tek bir tuş ile ulaşmak ve takip etmek mümkün. Uygulama, işlemin özelliğine uygun anlaşılabilir uyarılar veriyor. Uygulamada bulunan konum tespit özelliği ile kullanıcılara en yakın Tax Free ofisleri gösteriliyor.

Global Blue Tax Free Üzerinden Vergi İadesi Hesaplayabilirsiniz

Global Blue Tax Free uygulamasına vergisi iadesi hesaplama özelliği ilave edilmiş. Ayrıca uygulamada o andaki döviz kuru bilgilerini görmek ve istenilen para birimine çevirmek imkanı da bulunuyor. Bu arada en düşük satın alma tutarı ve başka yerel kurallar da uygulamada yer alıyor.

Bir de uygulamada harita özelliği bulunuyor. Bu özellike sayesinde kullanıcılar şehir, marka ve mağaza bazında arama yapabilirler. Uygulamada aynı zamanda alışverişin yoğun olduğu bölgeler de kullanıcılara gösteriliyor.

Global Blue Tax Free uygulaması, Android veya iOS işletim sistemine sahip mobil cihazlara ücretsiz olarak indirilebilir.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.