Günümüzde akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 95’i gibi büyük bir kitle, WhatsApp uygulamasını kullanıyor. Ancak uygulama üzerinde bazen çeşitli sorunlarla karşılaşılabiliyor. Bu konuların başında, uygulama üzerinden bizim isteğimiz dışında otomatik inen fotoğraf, video gibi yüksek boyutlu dosyaların nasıl engelleneceği geliyor. Bu yazımızda gereksiz veri indirimine neden olan WhatsApp’ta otomatik medya indirme fonksiyonunun nasıl kapatılacağını anlatacağız.

WhatsApp’ta Otomatik Medya İndirme

İş hayatında veya sosyal hayatta aslında pek de içinde yer almak istemediğimiz gruplara birileri tarafından eklenmek, çoğumuzun başına gelen bir durumdur. Negatif algı yaratmamak adına gruptan çıkamadığımız için mecburen bu grubun paylaşımlarına maruz kalırız. Hatta bu grupların içindeki bazı aktif katılımcılar, bizi gün boyu mesaj bombardımanına tutarak sabrımızı sınarlar.

Sanırız bundan daha kötüsü, eklendiğimiz grubun fotoğraf ve video gibi yüksek boyutlu paylaşımlardan hoşlanıyor olmasıdır. Bu noktada sadece sinirlerimiz değil, internet kotamız da zorlanır. Telefonumuzun dahili hafızasının hızla dolması da işin bir diğer boyutu tabii.

İşte bu nedenlerden dolayı, bu dosyaları kontrolümüz dışında almamak adına yapacağımız basit bir ayar, işleri oldukça kolaylaştırabilir. İşte adım adım yapmanız gerekenler…

WhatsApp'ta otomatik medya indirme

Otomatik İndirme Nasıl Kapatılır?

WhatsApp uygulaması açıldıktan sonra sağ üst köşede yer alan üç noktaya tıklayın. Bu şekilde uygulamanın “Ayarlar” kısmına giriliyor. Burada “Veri ve Depolama Alanı Kullanımı” ve “Ağ Kullanımı” sekmelerine tıklamanız gerekiyor. Karşınıza gelen ekranda bazı istatistiksel bilgiler göreceksiniz. Gelen veya giden mesajlardaki veri kullanım miktarlarını buradan izleyebilirsiniz.

Şimdi bir önceki ekrana dönerek medya indirmeye yönelik seçenekleri isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Bu ayarları pasif duruma getirirseniz, artık WhatsApp mesajlarına baktığınızda mesaj içindeki fotoğraf, ses, video ve dokümanların açılmadığını ve açılmak için sizden onay beklediğini göreceksiniz. Tabii bu özelliği, örneğin sadece fotoğraflar için açık bırakmak da mümkün.

Bu ayarları WhatsApp Messenger’da yaptığınız zaman, hem telefonun dahili hafızası şişmeyecek, hem de istenmeyen verilen alınması engellenmiş olacak.

Siz, bu tip WhatsApp grupları yüzünden benzer bir sorun yaşadınız mı? Otomatik medya indirme nedeniyle kotanızın tükendiği oldu mu? Görüşlerinizi bekliyoruz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.