Windows uygulamaları için yeni dönemin startı verildi. Microsoft, Windows uygulamalarını artırmakta kararlı ve bu konuda radikal adımlar atmaya hazırlanıyor.

Windows Uygulamaları

Windows Uygulamaları için Adım Atıldı

Windows uygulamaları, rakipleriyle kıyaslandığında yarışın gerisinde kalıyordu. Haliyle Microsoft, duruma el atma kararı aldı. Hedef, daha fazla geliştiricinin platforma uygulama sunması. Bunun için de Microsoft kesenin ağzını açtı.

Karar Microsoft Build 2018 açılış konuşmasında gündeme geldi. Bu konuşmada ödeme sistemine getirilecek bir güncellemeden bahsedildi. Güncelleme doğrudan platforma uygulama geliştiren geliştiricileri ilgilendirecek. Microsoft Store üzerinden yapılan ödeme miktarı artırılacak. Böylece de daha fazla geliştiricinin uygulama geliştirmek için teşvik edilmesi sağlanacak.

Windows Uygulamaları

Uygulama Sayısı Artırılacak

Microsoft gelirin ne kadar artacağına dair de detay verdi. Buna göre gelir paylaşımı geliştiricinin lehine olacak şekilde yüzde 95’e çıkarıldı. Bu oran, Windows 10 cihazlarında satılan uygulamaların tümü için geçerli olacak. Mobil, PC veya diğer teknolojik cihazlar fark etmeksizin gelir dağılımı bu şekilde olacak.

Geliştirici böylece büyük bir gelir elde etmiş olacak. Bu oran kısaca 60:40 şeklinde ifade edilebilir ki bu da Google ve Apple’ın uygulama mağazalarındaki oranlamalarından hayli yüksek.

Bu kurallarla ilgili dikkat edilecek bir istisnai durum da söz konusu. Oranlar oyunlar için geçerli olmayacak. Yani oyun geliştiriciler bu avantajlı gelir dağılımından yararlanamayacak.

Bunun dışında bir diğer istisna da şu: Firmanın bir referans ile satın aldığı bir uygulama söz konusu ise gelir paylaşımı 85:15 olarak oranlanacak.

Peki yeni ödeme sistemi ne zaman geçerli olacak? Yapılan açıklamaya göre güncelleme için bu senenin sonları hedef gösteriliyor.

Bununla birlikte yine ilerleyen süreçte App Developer Agreement’e yapılacak bir güncelleme de uygulamada yerini alacak.

Tüm bu gelişmeler ile Microsoft, geliştiriciler için Windows’u daha cazip fırsatlar sunan bir mağazaya dönüştürmeyi hedefliyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.