Günümüzde yabancı dil bilgisi, hem iş hayatında hem de günlük hayatta önemli bir yere sahip. Birçok alanda yabancı dilde yazılmış kaynaklarla karşılaşıyoruz. Yabancı dil bilgimizin bu metinleri eksiksiz anlamaya yetmediği durumlarda ise çeviri yapma ihtiyacı duyuyoruz. Neyse ki çeviri seçeneklerimiz artık kalın sözlükler ile sınırlı değil. Çeviri uygulamaları sayesinde bu konu, artık sorun olmaktan çıkıyor. Bu uygulamalardan biri olan Google Translate uygulaması ise pek çok farklı işleviyle benzerlerinden kolaylıkla farklılaşıyor.

2006 yılında Google tarafından hayata geçirilen Google Translate adlı çeviri platformunun 2010 yılında mobil cihazlarda kullanıma uygun bir sürümü geliştirildi. İşte dünyanın en popüler mobil çeviri uygulamalarından biri olan Google Translate uygulaması hakkında bilmeniz gerekenler…

Google Translate

Google Translate Uygulaması ile Neler Yapılabilir?

Sade ve kullanıcı dostu bir arayüz tasarımına sahip Google Translate aracılığıyla şu an itibarıyla klavye ile yazılarak 103 dilde çeviri yapılabiliyor. Direkt çeviri dışında birçok kullanışlı işleve de sahip bu uygulama, hayatınızı pratikleştirebilecek yeni özelliklerle sürekli olarak güncelleniyor.

Ayrıca Google Translate, internet bağlantısı olmadan da kullanılabiliyor. Çevrimdışıyken 59 dilde çeviri desteği veren uygulama, hücresel veri kotanızı kullanmak istemediğiniz yurt dışı seyahatlerinde bile zorluk çekmeden iletişim kurmanıza yardımcı olabilir.

Kamera modu ise metinleri uygulamaya yazmaya gerek duymadan sadece kameranızı aktif hale getirip çevirmek istediğiniz yazıya doğrultarak, 38 dilde çeviri yapma imkanı sunuyor. Yüksek kaliteli çeviriler için de bir kağıt veya zemin üzerinde yazılı metinlerin fotoğraflarını çekip uygulamaya yükleyerek 37 dilde çeviri yapabilirsiniz.

Bunlara ek olarak, uygulamanın konuşma modu ile 32 dilde konuşma esnasında anında çeviri yapabilirken, el yazısı modu ile de 93 dilde karakter çizimi yaparak çeviri hizmeti alabilmeniz mümkün.

Google Translate 2

Google Translate Uygulamasını Neden İndirmeli?

Dünyada en yaygın kullanılan uygulamalar listesine dahil olan Google Translate, her an her yerde istediğiniz şekilde çeviri yapabilmenize imkan veriyor. Birçok pratik özelliğe sahip uygulama, yabancı dil bilmeyenlere de rehberlik edebiliyor.

İster seyahatlerde ister kaynak doküman çevirilerinde, yabancı dil engelini ortadan kaldıran bu uygulama ile yaptığınız çevirileri, tekrar kullanmak üzere yıldız simgesi ile işaretleyip uygulamanın not defterine de kaydedebilirsiniz. Uygulama bu özelliği ile daha sonra ihtiyacınız olacağını düşündüğünüz çevirilere hızlıca ulaşabilmenize yardımcı oluyor.

Yabancı dil engelini aşmak adına oldukça pratik bir kullanım sunan Google Translate uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Google Çeviri
Google Çeviri
Developer: Google LLC
Price: Free
‎Google Translate
‎Google Translate
Developer: Google
Price: Free

Sizin çeviri için kullandığınız başka mobil uygulamalar var mı? Görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.