Bizim memlekette yurt dışı seyahati yapmak epey zor duruyor biliyorum. Bu içeriği son zamanlarda takipleştiğim bir kaç arkadaşımın yurt dışı seyahati yaptığını gördüğüm için yazıyorum. Sonuçta benim tanıdıklarım yapıyorsa genel anlamda yapan insan sayısının azımsanmayacak kadar çok olduğunu düşünüyorum. Bugün sizlere bahsedeceğim Triplens yurt dışına seyahat eden, gezip, tozan fakat dil konusunda pek de iyi olmayanlar için tam bir rehber.

Triplens

Yurt Dışı Seyahatlerinizde Dil Bilmiyor Olmaktan Korkmayın!

Cem Yılmaz’ın oyunlarında anlattığı gibi Türklerin yurt dışına çıkıp yabancı dil bilmiyor olmalarından bu kadar çekinmelerine gerek olmadığını düşünüyorum. Sonuçta devir teknoloji devri ve artık insanlar jest ve mimikleri ile bile anlaşabiliyorlar. Aynı zamanda hiç bir turist de Türkiye’ye Türkçe öğrenmiş bir şekilde gelmiyor ve bunu pek de umursamıyorlar.

Aslında Triplens, yaptığınız yurt dışı seyahatlerinde dil bilmiyor olsanız bile çok efektif bir uygulama. Çünkü bazen bir nesnenin ne olduğunu bilemiyor veya üzerinde yazan yazının anlamını çıkartamıyor olabilirsiniz. İşte tam da bu gibi durumlarda Triplens işinize yarayacak. Tek yapmanız gereken telefonunuz ile nesnenin fotoğrafını çekmek. Uygulama size direkt çevirisini yapıp anlamını söyleyecektir.

Triplens

Triplens İki Farklı Modu ile Kullanılabilir

Nesne Modu: Bir fotoğraf çekebilir ya da galerinizden seçebilirsiniz. Triplens nesnenin -üzerindeki yazı- çevirisini algıladıktan sonra size çok kısa bir sürede çevirisini yapacaktır. Dilediğiniz dili seçebilirsiniz, yelpaze çok geniş.

Metin Modu: Sayfalar dolusu elinizdeki herhangi bir dokümanın fotoğrafını çekin ya da aynı şekilde galerinizden seçin. Triplens metni taradıktan sonra metni size istediğiniz dilde çevirir.

Aslında uygulama sadece seyahat üzerine değil, yazı işleri için de epey kullanışlı. Özellikle otellerin dosyalarındaki çevirme sıkıntısını ortadan kaldırabilir ya da bu süreci hızlandırabilir. Ofis çalışanları için de çok kullanışlı olacaktır.Triplens

Uygulama için Yorumlar Epey Olumlu 

Uygulamayı birazcık araştırayım dedim ve yazılan çizilenlere baktım. Hem Metin hem de Nesne Modu için kullanan çok fazla kullanıcının eleştirileri olumlu yönde. Uygulamayı beğenmeyen arkadaşlar da var evet-ki her zaman olacaktır-.

Dikkat edilmesi gereken nokta uygulamanın ücretli olması. Size bir haftalık bir ücretsiz deneme süresi veriyor. Bu süreden sonra uygulamayı para ödeyerek kullanabiliyorsunuz.

Şundan da bahsetmek istiyorum uygulamayı beğenmeyenlerin çoğu yurt dışına çıkmayan veya benim gibi çıkamayan tayfadan yani bu durum direkt olumsuz yorum yapmaya itebiliyor insanı.

Triplens: Fotoğraf Çevirmeni
Triplens: Fotoğraf Çevirmeni
Developer: Kita Apps
Price: To be announced