Yakuza 0, sonunda PC versiyonuyla karşımıza çıkıyor. Hali hazırda PlayStation 3 ve PlayStation 4 versiyonları bulunan oyun, 1 Ağustos’ta bilgisayarlarımıza da bir “hi” diyecek.

SEGA, aksiyon ve macera türündeki Yakuza’nın serisinin ilkini 2005 yılında çıkardı. 2015’te PlayStation’a çıkan Yakuza 0 oyunu, ancak 2018 yılında PC’ye geliyor. Şaşırdık mı? Hayır; çünkü caanım Japon ağabeylerim böyleler, biraz içlerine kapanık ve utangaçlar ama n’apalım.

Yakuza 0 ile Yakuza Olmaya Hazır Olun!

Efendim kaçtır Yakuza diyoruz ama Yakuza nedir, önce ondan bahsedeyim. Yakuza, Japon mafyasına verilen isim. Oyunu oynayanlar ve Japon kültürüne vakıf arkadaşlar zaten biliyorlar.

Seri sırasıyla Yakuza, Yakuza 2, Yakuza 3, Yakuza 4, Yakuza 5, Yakuza 0, Yakuza Kiwami, Yakuza 6: The Song of Life, Yakuza Kiwami 2 şeklinde yayınlandı. Gönül isterdi hepsini oynamak ama imkansızı istemek yerine elimizdekiyle yetinmek için 1 Ağustos’u bekleyip Yakuza 0’ı bilgisayarımızdan oynamaya karar verdik. Çıktığında da güzel bir incelemeyle karşınızda olacağız tabi.

Grafikler aman aman değil, ama yine de ayrıntılı işlenmiş. Manga ve Anime menbağı Japonya’dan çıkan bu nadide oyun, 1988 Japonya’sını anlatıyor. Açıkçası Animeler ve Mangalardan sonra, Japon kültürünü bu kadar güzel anlatan ve işleyen başka oyun gördüğümü hatırlamıyorum.

Fragmanlarda da söylendiği gibi “Tokyo, yıl 1988; zengin olmak kolay, kadınlar güzel ve herkes aksiyondan payını almak istiyor. Yakuza olma zamanı.”

Mafya Olur da İllegallik Olmaz mı?

Mafyaysanız illegal iş yapacaksınız. Orada bir anlaşalım. Oyunda haraç kesiyorsunuz, kumarhane işletiyorsunuz, adam öldürüyor ve dövüşüyorsunuz.

Oyunun hikayesine geçmeden önce biraz oynanışından bahsetmek istiyorum. Daha önce söylediğim gibi aksiyon ve macera kategorisinde, açık dünya haritasına sahip. Oyun, mekan olarak Tokyo’da Kabukichō’yu, Osaka’da ise Dōtonbori bölgelerini seçmiş.

Kahramanımız Kazuma Kiryu ve serinin sık sık gördüğümüz karakteri Goro Majima olarak Tokyo ve Osaka’nın sokaklarında kıyasıya dövüşüyoruz. Hikayenin belirlenmiş bölümlerinde ikisi arasında değişiyor kontrol.

Üç farklı dövüş stili arasında istediğimiz an geçiş yapıyoruz ve her türlü kabadayı, serseri ve haydutu bir güzel benzetiyoruz. Çevrenizdeki eşyaları dövüşürken kullanabiliyorsunuz. Dilerseniz Shizuo Heiwajima(bkz: Durarara!!) gibi sokak direklerini, bisikletleri falan kullanabiliyorsunuz. Sanırım sokaktaki objeleri, dövüş aleti olarak kullanmak Japon kültüründe olan bir şey 😉

1988 Japonya’sında tek vakit geçirme yolumuz, kavga etmek değil tabii… Diskolar ve hostes kulüplerinden klasik SEGA atari salonlarına ve pek çok başka eğlence yöntemiyle birlikte zengin detaylı, neon ışıklı bir dünyaya dalıyoruz.

Hikayesine bakacak olursak, Kazuma Kiryu olarak basit bir tahsilat işi yaparken olaylar karışıyor ve tahsilat yapacağımız kişinin öldürülmesi, üzerimize kalınca işler karışıyor. Sonra da gümüş burunlu ayakkabılarıyla Goro Majima’yı oynayarak bir kabare kulübünün sahibi olarak “normal” yaşantımıza devam ediyoruz.

Yukarıdaki fragman, PC versiyonunun duyurulduğu resmi fragman. PlayStation versiyonu hakkında detaylı bilgi için sitesini ziyaret edebilir, dilerseniz serinin filmi olan Yakuza: Like a Dragon’ı da seyredebilir ve serinin hikayesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.

Seriyle ilgili merak ettiğim şey ise online oynanıp oynanmayacağı. Bu sorunun cevabını da sanırım 1 Ağustos’ta öğrenebileceğim. Benim PlayStation’ım olmadığı için oyunun gelmesini iple çekiyorum. Hemen oynamak ve görmek istiyorum. Oyunu oynadıktan sonra sizler için inceleyeceğim, lütfen takipte kalın 🙂

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.