Twitter, yeni bir özellik test ediyor. Artık Twitter bildirimleri belirli bir süre için susturabilir olacak. Bu yeni özellik bir uygulama araştırmacısı Jane Manchun Wong tarafından keşfedildi. Blog yazısında, “Twitter’ın Android için olan mobil uygulamasının altındaki kodu incelerken” keşfettiği susturma butonundan bahsetti.

Wong’un bulgularına göre, susturma düğmesi uygulama içindeki bildirimler sekmesinin üstünde çarpı işaretli bir zil olarak görünecek. Düğmeye dokunulduğunda, bildirimlerinizi bir, üç veya 12 saat boyunca susturma seçeneği ortaya çıkacak. Sustursanız bile bildirimleriniz aslında Twitter’ın içindeki bildirimler sekmesinde gözükmeye devam edecek.

Twitter kullanıcılarının büyük çoğunluğu tweetlerinden birini viral hale getirmemiş olsa da, bu özellik beklenmedik bir şekilde, özellikle esprili (veya kışkırtıcı) bir gönderinin ardından beğeniler, retweetler ve yorumlar ile bombalananlar için paha biçilmez olabilir.

Twitter henüz testin kullanıcılar için geçerli olup olmayacağını onaylamamış olsa da, kullanıcılarının refahını arttırmak için teknoloji şirketleri ve sosyal medya platformları arasında daha büyük bir zorunluluğun parçası olabilir. Uygulama araştırmacısı Wong’un da söylediği gibi, “bunun gibi deneysel özellikler gelip gidebilir” bu yüzden yayınlanacağının garantisi yok.twitter bildirimleri

Hem Android Pie hem de iOS, akıllı telefonunuzda harcadığınız zamanı izlemenizi sağlayan ve böylece gün boyunca en çok hangi uygulamaları kullandığınızı görebileceğiniz kategorilere ayrılmış panolara sahip. Her iki işletim sistemi de, herhangi bir uygulama için harcayabileceğiniz süreyi sınırlamanıza ve bildirimleri susturmanıza imkan veriyor.

Twitter Bildirimleri Susturmak için Neden Bu Kadar Çalıştı?

Peki bu neden gerekli? Pekala, araştırmalar genç depresyon, beden dismorfisi, intihar ve sosyal medya kullanımı arasında bağlantılar bulurken; artan kaygıdan, seçim donanımına ve ulusal isyanlara kadar her şey yetişkinler arasında artan akıllı telefon kullanımına bağlandı. Teknik olarak da bütün bunlar teknoloji bağımlılığına parmak basıyor aslında.

Twitter, kullanıcılarına uygulama içindeki bildirimleri kapatma seçeneğini sunarak. Sosyal medya kullanımının hem gençler hem de yetişkinler üzerindeki olumsuz etkisini hafifletmek isterken, aynı zamanda viral olmaları durumunda onlara biraz soluk vermeyi de bekliyor olabilir. Çünkü viral bir paylaşım yapmışsanız, beğeni ve retweet yağmuruna tutulmakla kalmıyor aynı zamanda üzerinizden prim ve duyar kasmaya çalışan insanların da hedefi oluyorsunuz. Tüm bunların çözümü artık kökten Twitter’ı silmek olmayabilir.

Kapak görseli ve kaynak: https://wongmjane.com/blog/twitter-snooze

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.