Google Maps Go uygulamasının ne zaman yayınlanacağı merak ediliyordu. Google tarafından hazırlanan Google Maps Go navigasyon uygulaması, sonunda resmi olarak yayınlandı.

Google Maps Go

Google Maps Go Nasıl Bir Uygulama?

Uygulama, Google Play Store üzerinden resmi olarak yayınlanınca gözler özelliklerine çevrildi. Bilindiği üzere Google, “Go” yapılanması altında yeni uygulamaları da hayata geçirmeye devam ediyor.

Bu uygulamaların son örneği de şüphesiz Google Maps Go. Uygulama kısa süre önce Play Store’un oyun mağazası üzerinde yayınlandı. Peki uygulama bize neler vaad ediyor?

Uygulama, teknik anlamda çok da yeterli olmayan Android işletim sistemine sahip telefonlar için geliştirildi. Geçtiğimiz günlerde Android Oreo Go sürümü yayınlanmıştı. Google da takip eden günlerde yeni uygulamalarını tanıtmaya başladı.

Google Maps Go

Klasik Uygulamanın Hafifletilmiş Sürümü

Google’ın bu yeni uygulaması, klasik Google Maps haritasının biraz daha hafifletilmiş sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi teknik anlamda yetersiz olan akıllı telefonlar hedef alınmış.

Uygulama daha az RAM tüketiyor. Bununla birlikte 70’den fazla dil desteği sunuyor. 200’den fazla ülkedeki 100 milyondan fazla mekanı kapsayan uygulama, teknik anlamda yetersiz cihazları da navigasyon desteğinden mahrum etmemeyi hedefliyor.

Hangi Telefonlarda Çalıştırılabilecek?

Google Maps Go, Android 4.1 ve üzeri sürümlere sahip tablet ve akıllı telefonlarda kullanılabilecek. Uygulama yayınlandığı için hemen indirebilir ve kullanabilirsiniz. Henüz iOS üzerinden ulaşamayacağınız uygulamaya Google Play üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Uygulama ile navigasyon kullanamayan akıllı cihazlar için çözüm sağlanmış olacak. Düşük sürümdeki cihazlar bile daha az RAM tüketen bu uygulamayı kolayca indirebilecek. Eğer cihazınızın teknik anlamda yetersiz olduğunu düşünüyorsanız veya akıllı cihazınızın daha az RAM harcamasını istiyorsanız bu uygulamayı siz de tercih edebilirsiniz.

Peki bu kullanışlı uygulama iOS kullanıcılarına da gelecek mi? Bunu önümüzdeki günlerde göreceğiz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.