ZEPETO kendi 3 boyutlu karakterinizi yapabileceğiniz bir mobil oyun. Artık çok tatlı bir modelinizi yaratabilirsiniz, dilerseniz yarattığınız modelinizle kendinize özgü emojiler de oluşturabiliyorsunuz.

ZEPETO ile Artık 3 Boyutlusunuz

Aslında oyun çok yeni sayılır. Mart 2018’de yayına girmiş bir oyun. Ben oyun diyorum ama aslında mağazalarda “Sosyal Ağ” kategorisinde gözüküyor. Sebebi ise oluşturduğunuz karakterle Instagram’a benzer bir platform gibi diğer kullanıcıları ekleyip görüşebiliyorsunuz.

Uygulamayı indirdikten sonra isterseniz galerinizden bir fotoğrafınızı seçerek, isterseniz de hemen bir selfie çekerek karakterinizi oluşturabiliyorsunuz. Uygulama fotoğrafınızdan otomatik olarak bir benzerinizi oluşturuyor oluşturmasına ama tamamen siz olabilmesi için ince ayar yapmanız gerek.

İnce ayar yapma ekranı bence bir mobil uygulamaya göre harika olmuş aklıma direkt Sims geldi çünkü bildiğiniz üzere Sims’te de fiziksel özelliklerinizi her ayrıntısına kadar düzenleyebiliyorsunuz.

Karakterinizi oluşturduğunuz ekran benim telefonumda çok geç algılıyor nedendir bilinmez. Hatta bazen algılamıyor ve karakteri tamamladığımda ancak son halini görebiliyorum. Eğer uygulama Huawei P Smart gibi bir telefona ağır geliyorsa bu segmentteki telefonlar için versiyon düşürmesi yapılabilir.

Bütün bunlar dışında karakteriniz tabi ki sizin birebir kopyanızdan çok anime-mangavari bir versiyonunuz oluyor ki bence bunu çok tatlı yansıtmışlar. Hatta erkek karakterlerin saçlarını ilk gördüğümde acaba Kore çıkışlı bir uygulama mı diye düşünmüştüm. Aksi bir bilgiye rastlamadım ama bence kesin Kore tabanlı ya da o taraflar düşünülerek yapılmış bir uygulama.

Karakterinizi yapma işlemi bitince Instagram profilinize benzer bir profil oluşturuyorsunuz ama tabii ki bir oyun kısmı var ve oyunda paranız var. Bu parayla yeni kıyafetler ve arka plan eşyaları alabiliyorsunuz -Duvar saati, koltuk gibi aslında işlevi olmayan görsel şeyler-.

Yeni saçlar, aksesuarlar, kıyafetler alabilmenizin yanında karakterinizin yapabileceği pozları da satın alabiliyorsunuz.

Oyunun bir diğer güzel yanı ise karakterinizden emojiler yapabiliyor olmanız. Dilerseniz yaptığınız bu emoji-meme’leri sosyal medya hesaplarınızdan paylaşabiliyorsunuz.

Bunlar dışında oyun içerisinde sizin gibi oynayanlarla takipleşebiliyor, mesajlaşabiliyorsunuz. Bir yanı Instagram bir yanı oyun adeta. Bence güzel düşünülmüş bir oyun. Ben emoji yapılabilmesini çok sevdim. Kendi karakterimin emojiye dönüşüp anlık duygu ve düşüncelerimi aktarabilmesi fikri yaratıcı geldi bana.

Pek Sevilmemiş

ZEPETO, Google Play Store’da 1.000.000+ indirme sayısına sahip. Bu kadar çok indirilme sayısına sahip olmasına rağmen Apple App Store’dan 3.7 alırken inanılmaz bir şekilde de Google Play Store’da da 3.7 puan alıp istikrarını korumuş.

Oyun beğenilmediyse bence sebebi oyunun gayet ağır olması. Belki benim telefonumun performansı yeterince iyi değildir. Fakat benimki gibi bir çok telefon olacağını hesap etmeleri gerektiğini düşünüyorum.

Sizler de hemen kendinizin ufak ve tatlı bir 3 boyutlu karakterini yaratmak istiyorsanız aşağıdaki linklerden indirebilir ya da sitesini ziyaret edebilirsiniz. Dileyenler Google Play Store ve Apple App Store’u da ziyaret ederek yorumları okuma fırsatı da bulabilirler.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.