Efenim, hiç tarottan faldan anlamam lakin kendimi bu incelemeyi yazarken buldum. Bugün Türk geliştiricilerin geliştirip yayınladığı Gizemli Tarot – Tarot Falı uygulamasına şöyle bir bakıp neler çıkarmışlar, artıları eksileri neler bir göreceğiz. Normalde yazdığım uygulamalara davrandığım gibi davranacağım bu yüzden alınmaca çekinmece yok 🙂

Öncelikle Türk girişimcilerin yaptığı her şeyi destekliyoruz. Her ne kadar çok başlangıçta olsalar da fikri hayata geçirmek, cesaret etmek noktasında tebrik edilmesi gerekiyor.

gizemli tarot

Tarot’a İnanma, Tarot’suz da Kalma!

Fal uygulamaları konusunda ülkemizin hali malumunuz. Fala inanma ama falsız da kalma mottosuyla allahına kadar fal baktırıp, doğru çıkınca sevinen; yanlış çıkınca da “aman inanmıyorum ki zaten :/” diyen bir milletiz. Ben bu tip işleri korkutucu bulduğumdan çok elimi sürmem çünkü doğru çıkma ihtimali tüylerimi diken diken eder. Dedim ki bizimkiler bir şeyler yapmış denemeden olmaz. Hemen Google Play Store’dan indirdim. Uygulama henüz sadece Google Play Store’da mevcut.

Kısaca teknik özelliklerinden bahsedeyim. Uygulama 500+ indirme sayısına sahip. İndirme sayısı muadillerine göre az ama çıkış tarihi 24 Eylül olduğu için normaldir diyerek göz ardı ettim. Son güncelleme tarihine baktığımda 2 gün önce olduğunu gördüm, yani geliştiriciler işlerini yapmaya devam ediyorlar demektir bu.

Uygulama Yapay Zeka desteğiyle çalıştığından mütevellit Android 7.0 ve üzeri sürümlerde çalışabiliyor ancak. Google Play Store’da 29 kişinin geri bildirimiyle 4,5 puan almış, başlangıç için hiç fena değil.

gizemli tarotGizemli Tarot Aynı Zamanda Sesli de

Gelelim iç kısma, özelliklerinden ve arayüzünden bahsedelim azıcık. Gizemli Tarot uygulaması hem İngilizce hem de Türkçe, dilerseniz ayarlar kısmından ses ve dil tercihlerinizi değiştirebiliyorsunuz da. Uygulama açılırken mistik bir ses ve logo ile açılıyor. Arayüzü aşırı sade ve basit bence. Menüleri ve her butonu kolaylıkla bulabiliyorsunuz ama grafiğe gelince biraz tadım kaçmadı değil.

Arka plan resimleri, yazı fontları ve butonların tasarımları aşırı basit olduğundan biraz gözümün seyirmesine sebep oldu ama Tarot’tur, faldır hiç anlamadığımdan herhalde bağlamı böyle diyerek takılmadan kullanmaya çalıştım.

Arayüz tasarımının geliştirilmesi, daha çağa uygun, minimal olması gerektiğini düşünüyorum. Belki bana kızacaklar, Tarot uygulaması bu diyecekler ama daha iyisini yapabileceklerine inanıyorum.

gizemli tarot

Bütün bunlar dışında tabii ki Tarot’larını denedim. Dediğim gibi konuya yabancı olduğumdan kıyaslayabileceğim bir deneyimim henüz yok ama en beğendiğim kısım size Tarot nedir, kartların anlamları nedir gibi bilgiler vermesi.Bütün bu bilgilerin yanında size özel yorumlar da yapıyor olması bence gayet iyi.

İçerisinde 78 Tarot kartı var ve teker teker anlamları da var. Bütün kartlar detaylıca anlatılmış, bence bu kısmı da çok güzel. Konuya ekstra ilgi duyanlar için bulunmaz nimet. Uygulama A.E. Waite ve P.C Smith tarafından 1909 yılında hazırlanan klasik Tarot kartlarını kullanıyormuş. Dilerseniz baktırdığınız falları daha sonra okumak için kaydedebiliyorsunuz, yani her sayfayı ekran görüntüsü almak zorunda değilsiniz.

Gizemli Tarot uygulamasının en can alıcı noktası ise falları sesli okuyor olması. Sesli okuma butonuna bastığınızda gerçekten sizinle konuşuyormuş gibi falları okuyor. İlk defa böyle bir şeyle karşılaştım ve hoşuma gitti.

Uygulama içinde kullanılan bir para birimi var Tarot Para. Bu para ile çeşitli Tarot falları baktırabiliyorsunuz. Video izleyerek veya satın alarak Tarot para sahibi de olabiliyorsunuz.

Bilgilerinizi Çalmıyor

Dikkat ettiğim ve beğendiğim bir diğer konu ise fallar açılırken çıkan uyarı oldu. Bilgilerinizi kaydetmek istemiyoruz bu yüzden bir konu üzerine düşünüp öyle okuyun diyor. Yani sizin mesajlarınızı okuyup buna göre yazmak istemiyoruz, genel olarak yazıyoruz istediğiniz yöne çekin diyorlar 🙂 Son zamanlarda veri skandallarıyla her bilgimizin çalınmasına o kadar alışmışım ki şaşırttı doğrusu.

Genel olarak, kullanışlılık ve fayda bakımından baktığımda uygulama gayet iyi. Basit ve net. Ne yapacağınızı şaşırmıyorsunuz. İlerleyen günlerde kullanıp uygulamanın nasıl olduğunu daha iyi anlamaya çalışacağım. Günün Tarot Kartı’nı merak ettiğimden değil tamamen uygulamayı anlamak için 😛

gizemli tarot

Sizler de Türk geliştiricilerin yaptığı Gizemli Tarot – Tarot Falı uygulamasını denemek ve kullanmak isterseniz aşağıdaki linkten hemen indirebilir veya Google Play Store’u ziyaret ederek fikir sahibi olabilirsiniz.

Gizemli Tarot
Gizemli Tarot
Developer: PythonessSoft
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.