Teknoloji bağımlığının her geçen gün arttığı günümüzde neredeyse her ortamda akıllı cihazlarımızla ilgileniyoruz. Ellerimizden bir an bile ayırmak istemediğimiz telefon ve tabletler ise aşırı kullanıma bağlı olarak insan sağlığını ciddi şekilde tehdit ediyor. İngiltere’de yaşanan bir olayda iki kadın gece telefona bakmak sonucunda geçici körlüğe maruz kaldılar. Evet yanlış okumadınız; akıllı telefonlar görme bozukluğu, hatta geçici körlüğe neden olabiliyor.

Gece Telefona Bakmak Geçici Görme Kaybına Yol Açabilir

Bu olayın ardından olayla ilgili hazırlanan raporda tüm ayrıntılar gözler önüne döküldü. Raporda iki kadının da karanlık bir odada akıllı telefonlarının parlak ekranlarına bakmalarından dolayı geçici görme yaşadıkları belirtiliyor. Bu sebeple uzun süre bilgisayar, tablet ve telefon ışığına maruz kalan bütün insanlar, konuyla yakından ilgilenmeli; çünkü konu, özellikle bu kimseleri ilgilendiriyor.

Bu sorunu yaşayan iki kadından ilki 22 yaşında. Geceleri yatarken sağ gözünde görme kaybı yaşadığını belirten kadın, bu şikayet üzerine doktoruna başvuruyor. Kadının problem olan gözünün sol gözü olmasına rağmen sağ gözüyle nesneleri daha iyi görebiliyor, ama sadece nesnelerin ana hatlarını ayırt edebiliyor. Kadının belirttiğine göre ertesi gün, bu durum ortadan kalkıyor.

Doktor ise yapılan şikayetler üzerine hastayı inceliyor ve incelemelerin ardından kan pıhtısı veya geçici görme kaybına neden olabilecek hiçbir faktörün bulunmadığını rapor ediyor.

Diğer geçici görme kaybı yaşayan kadın ise 40 yaşında ve doktora her sabah güneş doğmadan önce kalktıktan sonra bir gözünün görmediğini belirtiyor. Ayrıca sorunun yaklaşık olarak 15 dk sürdüğünü ve altı ay boyunca düzensiz olarak da devam ettiğini söylüyor.

akıllı telefonlar görme bozukluğu

Tek Gözle Telefona Bakmak Körlük Sebebi

Doktorlar hastalar üzerinde yaptıkları incelemelerin ardından söz konusu olan geçici görme kaybının sebebini, gece yattıktan sonra akıllı telefonlara bakılması olarak açıklıyor. Ayrıca doktorlar tahminlerine göre hastaların farkında olmadan tek gözle telefona bakmaktan (diğer gözleri yastıkla kapanıyor) dolayı bu rahatsızlığa yakalandığını belirtiyor.

New England Journal of Medicine isimli bir tıp dergisi ise hastaların aydınlığa ve karanlığa adapte olmuş gözleri arasında görme farkı bilincinin oluştuğunu savunuyor. Buna bağlı olarak da hastalar karanlığa adapte olmuş gözleri ile rahatça görebilirken, akıllı telefonun ışığına adapte olan gözlerinde görme kaybı yaşandığını sanıyorlar. Ayrıca doktorlar bu tip durumların artacağını, bunun da sebebinin yaygınlaşan akıllı telefonlar ve artan telefon ekran ışıklarının olduğunu söylüyor.

Özetle uygun ışık seviyesinde ve sürede kullanılmayan akıllı telefonlar görme bozukluğu başta olmak üzere, yaydığı radyasyon nedeniyle yorgunluk, stres ve enerji kaybı gibi çeşitli rahatsızlıklara da neden oluyor.

Peki Ne Yapılmalı?

Uyumadan en az iki saat önce telefonlar ve tabletler göz sağlığı için elden bırakılmalı. Ancak bu şekilde akıllı telefonların etkisinden korunabilir ve ertesi güne sağlıkla başlanabilir.

Peki sizce sabah kalktıktan yattığımız ana kadar elimizden bırakmadığımız cep telefonları ve diğer akıllı cihazları, gerçekten sağlımızı tehdit ediyor mu? Siz de gece yatmadan cep telefonuza bakıyor musunuz? Görüşlerinizi bizimle yorumlar kısmında paylaşmaktan çekinmeyin.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.