Dünya Apple FaceTime bug’ı hakkında bir şey öğrenmeden önce Arizona’da 14 yaşındaki bir çocuk bu hatayı ilk kez arkadaşlarıyla Fortnite oyununu oynarken keşfetti. 19 Ocak’ta Michele Thompson’ın oğlu, çevrimiçi oyun oynarken konuşmak için arkadaşlarıyla FaceTime grubuna başladı. Bir arkadaş ekledi ve arkadaşı henüz aramayı cevaplamadığı halde konuşmaları dinleyebildi.apple facetime

İlk olarak, Arizona’daki bir avukat olan annesine hatayı bildirdi. Annesi, bütün bir haftayı FaceTime’ın bu güvenlik hatası geniş bir kitlede yankı bulmadan önce Apple’ı uyarmaya çalışmakla geçirdi.

Apple kullanıcıları, alıcı çağrıyı cevaplamadan önce insanların Apple FaceTime çağrılarını dinlemelerine izin veren bu büyük hataya karşı savunmasızdı. Hata, kendi numaranızı bir Grup FaceTime aramasına ekleyerek çalışıyor ve bu kişi aramayı kabul etmese bile, orijinal alıcının telefonundan ses duymanıza izin veriyordu. Bu, esas olarak Grup FaceTime özelliği olan herhangi bir cihazı (iPhone’lar, iPad’ler ve Mac’ler dahil) bir dinleme cihazına dönüştürebilirdi.

FaceTime hatasına rastladıktan sonra genç, hatanın gerçek olduğundan emin olmak için defalarca tekrarladı ve sonra annesine gösterdi. Thompson, ilk başta şüpheci olduğunu söyledi ancak birkaç kez kendi başına denedikten sonra gerçek olduğuna emin oldu. Ondan sonra şirketi konuyla ilgili uyarmak için Apple ile iletişim kurmaya çalıştı.apple facetimee

Apple FaceTime Bug’ını Bildirmek Hayli Zor Oldu!

Thompson, Apple FaceTime bug’ı hakkında birden fazla tweet, Facebook mesajı, Apple’a gönderilen e-postaları ve destek hattına çağrılar bıraktığını söyledi. Ayrıca şirketin genel avukatına hata hakkında hukuk bürosunun antetli kağıdı ile birlikte bir faks gönderdi. Ayrıca, Apple’a birçok kez gönderdiği hatayı gösteren bir videoyu de YouTube’a yükledi.

Thompson, “Onları rapor etmek için elimden geleni yaptım ve dinlemediler” dedi. Bütün bunların ardından bile şirket yanıt talebine cevap vermedi. Bir yerden sonra, Apple’ın CEO’su Tim Cook’u bile tweetlediğini ve Apple’ın hızlı bir şekilde yanıt vermemesinin kısa sürede kamudan tepki alacağını belirten bir uyarı yaptığını söyledi.

Fakat tweet hakkında kötü hissettiğini ve kısa bir süre sonra sildiğini aktardı. Apple’a hatayı bildirme sürecinin, günlük yaşamının bir parçası yasal evraklar doldurmak olan tecrübeli bir avukat için bile zahmetli ve çileden çıkaran bir süreç olduğunu dile getirdi.

apple facetime

Bir Apple temsilcisi, telefonda, hatayı şirkete bildirmek için geliştirici olarak kaydolması gerektiğini söyledi. Apple’ın kendi hata ödül programı var, ancak Thompson büyük güvenlik açığını bildirmek için birçok engelle karşılaştı.

Hata Ödül Programı hakkında HackerOne’ın CEO’su Marten Mickos, çoğu zaman halkın güvenlik hatalarını rapor etmesinin zor olduğunu fakat bunun yavaş yavaş değiştiğini aktardı. Mickos yaptığı açıklamada, “Samanlıktaki iğneyi gerçekten bulacağınız zaman kalabalığın sesi kesinlikle buna değer.” dedi.

Thompson bir geliştirici olarak kayıt yaptı ve hatayı bildirdi. Apple’dan geri dönüş aldı, ancak hatanın düzeltileceğine dair herhangi bir gösterge göremedi. Thompson, “Bir vatandaşın bunu rapor etmesi ve daha sonra farkına varması son derece zor,” dedi. “Çok fazla sahte rapor aldıklarına eminim, ancak sinir bozucu çünkü bu sorunu bildirmenin açık bir yolu yok.” şeklinde bir açıklamada bulundu.apple facetime

Hata, ilk olarak geçtiğimiz günlerde halka açık bir bilgi haline geldi ve Apple Grup FaceTime özelliğini geçici olarak devre dışı bırakmasını gerektirdi. Şirket, bu özelliği ilk olarak Ekim ayının sonlarında iOS 12.1 ile tanıttı. Apple, bu kusur için bir yama yayınlayacağını söyledi.