Bebekleri uyutamamak annelerin en büyük dertlerinden birisi. Sürekli aynı ritimde bir şeyler mırıldanmak insanı çok yoruyor. Hele ki bebeğiniz uyumak bilmiyorsa. Böyle durumlar için bebek uykusu uygulamaları birebir.

Daha önce incelediğimiz Sleepo uygulamasının yapımcısı Relaxio‘nun geliştirdiği Bebek Uykusu, Lullabo ve Beyaz Gürültü uygulamaları Sleepo’dan çok farklı değil temelde. Uygulama içerisindeki çeşitli sesleri dinlemenize yarıyor bu uygulamalar.

Gel gelelim ki bu 4 uygulamanın buluştuğu bir nokta var ki o da bebekler için birebir olmaları. Bu 4 uygulama da birbirine çok benzemekle birlikte farklılıkları da var. Birlikte inceleyelim.

Bebek Uykusu – Beyaz Gürültü

Çeşitli sesler sayesinde bebeğinizi uyutabildiğiniz bir uygulama. Uygulama içerisinde doğada bulunan ağaç, su, rüzgar sesleri gibi seslerin yanında araba, tren ve uçak sesleri de var.

Bazı bebekler çamaşır makinesi, süpürge, saat, fön makinesi, hatta kedi mırıltısına uyurlar. Uygulama bunu da düşünmüş bünyesine ev eşyalarının seslerini eklemiş. Aynı zamanda uygulama içerisinde 4 tane de sözsüz ninni var.

Relaxio’nun her uygulamasında olduğu gibi beyaz gürültü bu uygulamada da  mevcut. Uygulamanın en can alıcı noktası ise tıpkı sizin yaptığınız gibi “şşş, şşş, hmm, hmm” gibi pış pış sesleri barındırıyor olması bence. Bu tip insan sesleri var uygulamada ve bence göz atmaya değer.

Uygulamada zamanlama özelliği olduğu gibi bir eksik noktası da var. Sleepo’daki gibi sesleri harmanlayamıyorsunuz. Neye tıklarsanız o çalıyor. Bebekler için yeterli aslında. Hemen aşağıdaki linkten indirip deneyebilirsiniz.

Bebek Uykusu - Beyaz Gürültü
Bebek Uykusu - Beyaz Gürültü

Lullabo: Bebekler için Ninniler

Bu uygulamaya Bebek Uykusu uygulamasının içinden de erişebiliyorsunuz. Bu uygulama diğerlerinden çok daha sade. İçerisinde 10 tane sözsüz ninni var. Tatlı hayvancıklara dokunduğunuzda bir ninni çalıyor.

Dilerseniz bu ninnilere ev eşyası sesi, beyaz gürült, doğa veya araba sesi, kalp atışı sesi gibi sesleri ekleyip harmanlayabiliyorsunuz. Seslerin kendi aralarındaki düzeylerini değiştirip bebeğiniz için ideal sesi yaratabiliyorsunuz ve zamanlayabiliyorsunuz da.

Lullabo Bebekler İçin Ninniler
Lullabo Bebekler İçin Ninniler

Sleepo: Rahatlatıcı Ses, Uyku

Sleepo’yu daha önce ayrıntılı şekilde inceledik o yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Yine de kısaca bahsedeyim, Sleepo içerisinde çeşitli naturel ve yapay seslerin bulunduğu ve bütün bu sesleri harmanlayabildiğiniz ve zamanlayabildiğiniz bir ses uygulaması.

Dilerseniz yaptığınız sesleri kaydedebiliyor ve daha sonra dinleyebiliyorsunuz da. Diğerlerinde olduğu gibi beyaz gürültü bu uygulamada da mevcut.

Sleepo: Rahatlatıcı ses, Uyku
Sleepo: Rahatlatıcı ses, Uyku

Beyaz Gürültü

Sürekli beyaz gürültü diyoruz ama önce açıklayayım beyaz gürültü nedir? Bebekler beyaz gürültüyü severler. 9 aylarını anne karnında gürültü içinde geçirdikleri için “gürültüye” alışıktırlar. Arka planda çalan beyaz gürültü bebeğinizde sakinleştirici etki yapar çünkü bu ona anne karnında duyduğu türden sesleri hatırlatır.

Beyaz Gürültü uygulamasının Sleepo’dan çok bir farkı yok. Sadece tasarım olarak bir kaç değişikliğe gidilmiş o kadar. Her türden sesleri barındırıyor ve tabii ki beyaz gürültüyü de.

Beyaz Gürültü
Beyaz Gürültü
Developer: Maple Media
Price: Free

Bütün bu ses uygulamalarından istediğinizi deneyin, bebeğinizin ve sizin en çok hoşunuza giden uygulamayı görün. Bu 4 Relaxio uygulaması da Google Play Store’da Editörün Seçimi listesinde. Uygulamalar güvenilir olduğu gibi kaliteli de. Seslerin hepsi HD.

Bazı kullanıcılar uygulamalar App Store’da olmadığı için şikayetçi. Uygulama sahipleri App Store’a yüklemeyi tercih etmemişler. İlerleyen zamanlarda yüklemeleri söz konusu olacak mı göreceğiz. İyi uykular 🙂