Sınav stresi, iş stresi, aile, arkadaş, sevgili stresi… Daha nice stres kaynağı sayabilirim. Bütün bunlar, çoğu zaman uykusuz geceler geçirmemize sebep olan etkenler. Yatakta dönüp duruyor ve uykuya dalamıyorsanız Sleepo imdadınıza yetişiyor.

Bir şeyler dinleyerek uykuya dalan insanların aksine, benim gibi kapkaranlık ve sessiz ortamlarda uyumaya alışkın insanlar ilk başta bu uygulamaya ön yargılı yaklaşabilir. Ama korkmayınız, Sleepo size bir şey dinliyormuşsunuz gibi hissettirmiyor.

sleepo

Sleepo Nedir?

Uygulama, kütüphanesinde bulunan sesler sayesinde uyumanızı vadediyor. Nitekim öyle de oluyor. Fazlasıyla uykusuz kalan birisi olarak uzun zaman önce buna bir çare aramaya başladım ve karşıma Sleepo çıktı.

İşinde gayet başarılı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliyorum çünkü uygulama, 1.000.000+ indirme sayısına sahip ve kullanıcılardan aldığı puan ortalaması ise 4,8. Uygulamaya daha önce kimse 1 puan vermemiş. Bu nadir görülen bir durum.

sleepo

Kendi içerisinde dört kategoriye ayrılıyor. Yağmur ve su, Doğa ve Orman, Şehir ve Ev, Rahatlama ve Meditasyon adı altında kategoriler var ve bu kategorilerde de dokuzar tane farklı ses bulunuyor. Bir tane de favori listeler adında kategorisi var, dilerseniz buraya karıştırdığınız sesleri daha sonra dinlemek üzere kaydedebiliyorsunuz ya da hazır olanlardan seçebiliyorsunuz.

Herhangi bir kategoriden, istediğiniz kadar sesi karıştırıp, ses seviyesini düzenleyip dinleyebiliyorsunuz. Üstelik zaman ayarı da mevcut. İsterseniz dakika bazlı ya da saat bazlı zaman ayarı yapıyorsunuz ve kendiliğinden kapanabiliyor.

Yağmur ve Su kategorisinde çatıya vuran yağmur, cama vuran yağmur, şimşek çakması gibi sesler var. Dilerseniz karıştırarak dilerseniz de tek başına bu sesleri dinleyerek uyuyabilirsiniz.

Doğa ve Orman kategorisi doğal sesler sunmanın yanı sıra size kamp ateşi sesi de sağlıyor. Cırcır böceği, akan dere sesi ve ateş sesi birleşince, sanki bir kamptaymış gibi hissedebiliyorsunuz.

Kimi insanlar araçlarda daha rahat uyur. Uzun yolda ilk sızan insanlar için geliştirilmiş Şehir ve Ev kısmı var. Burada çeşitli araçların seslerinin yanında ev aletlerinin de sesleri var. Klavye sesi olmadan uyuyamıyorum diyen varsa, güzel bir seçenek Sleepo.

Bazen uyumanın yanı sıra sadece sakinleşmeye ve bir şeylere odaklanmaya ihtiyaç duyarız. Uygulama bunu da düşünmüş, Rahatlama ve Meditasyon kategorisini oluşturmuş. Burada meditasyon seslerinin yanı sıra beyaz gürültü denilen, hem bebekler hem de yetişkinler için gayet etkili sesler var.

Kategoriler beni kesmez, ben kendim yaparım diyenler; istediği kategoriden sesleri karıştırıp, ses oranlarıyla oynayabilir, daha sonra tekrar dinlemek üzere Favori Listeler kısmına ekleyebilir.

sleepo

Uygulamanın en güzel yanı çevrim dışı çalışıyor olması. Wi-Fi bulamadığınız ortamlarda internetinizden harcamadan sesleri dinleyebilmeniz bence çok güzel.

Uygulamanın tasarımı da gayet şık, anlaşılabilir ve sade. Karman çorman yapısı olmadığı gibi kullanımı aşırı kolay ve Türkçe. Benzer uygulamalar arasında en kalitelisi olduğu aşikar.

Sadece Android Kullanıcılar için…

iOS kullanıcılarına kötü haber: Uygulama sadece Android kullanıcılar için geliştirilmiş. Muhakkak App Store’da benzer uygulamalar vardır ama bu kadar kalitelisi var mıdır bilemiyorum.

Geliştiricisi Relaxio sadece ses üzerine çalışıyor. Benzer tarzda ama farklı konseptte uygulamaları mevcut. Daha sonra sizler için inceleyeceğiz mutlaka.

Siz de hemen indirerek uyku probleminize bir çözüm bulabilirsiniz. iOS kullanıcıları edinemeseler de Android kullanıcılar ücretsiz olarak indirip kullanmaya başlayabilir.

İyi uykular 🙂

Sleepo: Rahatlatıcı ses, Uyku
Sleepo: Rahatlatıcı ses, Uyku

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.