Çocuklar Android uygulamalar tarafından takip mi ediliyor? Android uygulamalar ile ilgili ortaya çıkan bu skandal anne-babaları oldukça rahatsız edecek! İddiaya göre binlerce Android uygulama çocukları takip ediyor! Peki nasıl?

Çocuklar Android Uygulamalar

Çocuklar Android Uygulamalar ile Güvende mi?

Veri skandallarına her geçen gün yenisi ekleniyor. Güvenli olduğunu düşündüğümüz pek çok uygulamanın verilerimizi kaydettiğini, bazı uygulamaların kullanmıyor olsak dahi bizi takip ettiğini öğrendik.

Ancak çocukların da aynı tehlike ile karşı karşıya olduğundan habersizdik. Bilindiği üzere artık çocuklar da çok küçük yaşlardan itibaren internet kullanıcısı oluyor.

Bu durum son derece normaldi. Ancak çocukların takip edilmesi tam bir şok etkisi yarattı. Google Play Store’daki üç binin üzerinde uygulamanın, Çocukların Çevrimiçi Gizliliği Koruma Yasası’nı açıkça ihlal ettiği ortaya çıktı.

Çocuklar Android Uygulamalar

Şimdi de Çocuk Verileri Toplanıyor

Veri skandalları nedeni ile Android uygulamalar da mercek altına alındı. YouTube’un çocuk kullanıcıların telefon numaralarını ve lokasyon bilgilerini kayıt ettiği iddiası geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti.

Aynı iddia binlerce Android uygulaması için de konuşulur oldu. Amerika Birleşik Devletleri’nde yürürlükte bulunan Çocukların Çevrimiçi Gizliliğini Koruma Yasası (COPPA)’ya rağmen uygulamalar çocukları takip ediyor.

Üstelik söz konusu uygulamalar aile dostu olarak pazarlanan, güvenilir uygulama kategorisinde değerlendirilen uygulamalar olarak karşımıza çıkıyor.

Aynı zamanda uygulamaların sayısı hiç de azımsanacak oranda değil. Tam 3.337 uygulama, çocuklara ait verileri topluyor.

Gizliliği Artırma Teknolojileri Sempozyumu PETS, konuyla ilgili bir rapor yayınladı. Rapora göre 281 uygulama ebeveynlerin onayına başvurmaksızın cihazın rehberini ve konum bilgilerini kaydediyor.

Uygulamaların 1.100 tanesi ise çocuklara dair verileri reklam şirketleriyle paylaşıyor. Üstelik 2.281 uygulama, Google’ın kullanım şartını da ihlal ederek, çocuk verilerini reklamlar için kullanıyor.

Veri skandalı olur da Facebook anılmaz mı! Facebook üzerinden giriş yaptığımız 1.280 uygulamadan yüzde doksan ikisi, çocukların sosyal ağ verilerini topluyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.