BlaBlaCar ile yolculuğunu paylaşarak hem keyifli bir yolculuk yap hem de tasarruf etmeye başla!

Bu uygulama sayesinde istediğiniz yerden, istediğiniz yere daha az ödeyerek, daha hızlı ve belki de daha eğlenceli şekilde seyahat edin. Uygulama, şu anda 10.000.000+ indirme sayısına sahip.

BlaBlaCar

BlaBlaCar Nasıl Kullanılıyor?

Uygulamanın sistemi şöyle; kendi aracı ile seyahat eden, aynı zamanda da boş koltukları olan sürücülerle, aynı yöne gitmek isteyen yolcuları bir platformda buluşturuyor ve iki taraf da yolculuk masraflarını paylaşıyor.

Yolculuk Arıyorsunuz

Öncelikle gitmek istediğiniz yeri, kalkış noktasını ve tarihini giriyorsunuz. Daha sonra sizinle aynı yöne giden ve ilan vermiş sürücülerden birisini seçiyorsunuz. İsterseniz rezervasyon yapabildiğiniz gibi sürücüye sorular da sorabiliyorsunuz.

blablacar yolculuğunu paylaş (1)

Yolculuk İlanı Veriyorsunuz

İlan verirken de tıpkı ararken yaptığınız gibi gitmek istediğiniz yeri, yolculuğa başlama noktasını ve tarihini giriyorsunuz; daha sonra da bir boş koltuk için talep ettiğiniz masrafı yazıyorsunuz.

Peki Ne Kadar Güvenli?

BlaBlaCar kendisini “Tüm dünyada, doğrulanmış profil bilgilerinin yer aldığı 45 milyondan fazla üyeye sahip güvenilir topluluk.” olarak tanımlıyor.

Üyelerin profillerine baktığınızda, kimliklerini doğrulayıp doğrulamadıklarını ve Facebook ile LinkedIn’deki arkadaş sayılarını görebiliyorsunuz.

Birlikte seyahat edeceğiniz kişiyi seçerken, daha önce kendisine diğer üyeler tarafından verilmiş puan ve yorumlara bakabiliyorsunuz. Bu puanlar, size o üyenin topluluk tarafından tavsiye edilip edilmediğiyle ilgili fikir veriyor.

Diğer üyelerin, yolculuk tercihlerine ve öz geçmişlerine bakarak onlarla ilgili daha fazla bilgi sahibi olabiliyor ve tercihinizi buna göre yapabiliyorsunuz.

BlaBlaCar kendi sistemindeki profilleri, fotoğrafları, puanları, yolculuk ilanlarını ve yorumları tek tek kontrol ediyor. Amaçlarının güven ve saygıyı korumak olduğunu söylüyorlar.

Uygulama, aynı zamanda koltuk ve masraf ücretine, sürücüler bundan kötü şekilde yararlanmasın diye kısıtlama getiriyor. Ayrıca kendilerinin profesyonel bir taşımacılık hizmeti olmadığını da dile getiriyorlar.

Her Üyenin Deneyim Seviyesi Var

Her üye zamanla, uygulamayı kullandıkça uygulama içinde deneyim kazanıyor. Kendi içinde beş deneyim seviyesi var.

blablacar

Deneyim seviyesi hesaplamada 4 faktör etkili:

  • E-posta ve cep telefonunuzu doğrulamanız,
  • Profilinizin doluluğu,
  • Öteki üyelerin size verdiği olumlu puanlar,
  • Üye olma tarihiniz.

Deneyim puanınız arttıkça üyelerin sizlere güvenmesi daha kolay hale gelecek ve daha fazla yolcu ve sürücü bulabileceksiniz. Aynı zamanda BlaBlaCar elçisi olursanız özel etkinliklere katılma hakkı kazanıyor ve yeniliklerden ilk siz haberdar oluyorsunuz.

 

Uygulamanın kendi sitesinden bilgi alabileceğiniz gibi aşağıdaki linklerden BlaBlaCar’ı indirip hemen bir yol arkadaşı bulabilirsiniz. İyi yolculuklar!

‎BlaBlaCar: Carpooling and Bus
‎BlaBlaCar: Carpooling and Bus
Developer: Comuto
Price: Free
BlaBlaCar: yolculuk paylaşımı
BlaBlaCar: yolculuk paylaşımı

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.