BTK GetContact ve benzeri uygulamalarla ilgili inceleme başlattı. Son günlerde çok tartışılan uygulama ile ilgili Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’ndan beklenen adım geldi.

BTK GetContact

BTK GetContact ve Benzeri Uygulamaları İnceleyecek

GetContact ve benzeri uygulamalar, kullanıcıların başka telefon rehberlerinde nasıl kayıtlı olduklarını görmemizi sağlıyordu. Ancak bu durum, büyük riskleri beraberinde getiriyordu.

Kişisel verilerin güvenliğini riske atan bu uygulama ve benzeri 25 uygulamayla ilgili BTK Başkanı Ömer Fatih Sayan’dan açıklama geldi. BTK GetContact uygulaması başta olmak üzere, verileri kopyalayan uygulamaları mercek altına aldı.

BTK GetContact

BTK Başkanı Sayan, güvenlikle ilgili risk doğuran 3. Parti uygulamaların, kullanıcıdan izin talep etmeksizin kişisel verileri paylaştığının altını çizdi. Üstelik bu veriler, kolayca kötü niyetli kişilerin eline geçebiliyor.

Sayan, bu tür durumların büyük risk oluşturacağının altını çizerek rehberlik hizmeti veren uygulamalara yönelik şikayetlerin arttığını bildirdi. Bu durum üzerine harekete geçen BTK, GetContact ve benzeri uygulamalara yönelik inceleme başlattı.

GetContact Neden Çok Tartışılıyor?

Son dönemde Facebook’un verileri paylaşması skandalının üzerine gözler diğer mobil uygulamalara çevrildi. Özellikle son dönemde hızla yayılan GetContact uygulaması eleştirilerin hedefi oldu.

Uygulama mobil cihazınıza indirdiğinizde öncelikle sizin telefon numaranız olmak üzere rehberinizdeki tüm numara ve isimleri kopyalıyor. Böylece diğer kullanıcılar da kendi numaralarını ve isimlerini sorgulatarak hangi rehberde nasıl kayıtlı olduğunu görebiliyor.

Ancak son derece masum görünen bu uygulama güvenlik ile ilgili büyük riskleri beraberinde getiriyor. En büyük risk ise uygulamayı indiren bir kullanıcının telefon rehberinde kayıtlı olmak. Çünkü bu durumda sizin izniniz olmadan kişisel verileriniz uygulama tarafından kaydediliyor ve kötü niyetli kişilerin kullanımına da açık hale geliyor.

BTK’dan Konuyla İlgili Açıklama Geldi

Bu risk sürerken tartışmalar ve şikayetler de arttı. Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan BTK Başkanı Sayan, “Bu tür programlar, kullanıcının iznini aldıktan sonra paylaşımda bulunuyor. Eğer kullanıcının açık rızası varsa, yasal olarak bir şey yapmamız mümkün değil. Programları inceliyoruz, eğer kullanıcıların rızası olmadan paylaşım tespit edersek, tespit edilen programa erişim engeli getireceğiz.” açıklamasında bulunarak harekete geçileceğinin altını çizdi.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.