Son günlerde GetContact uygulaması gençler tarafından çok seviliyor ve sosyal medyada da sık sık gündem oluyor. Facebook başta olmak üzere sosyal medya uygulamalarının kişisel verileri nasıl topladığı ve başkaları ile paylaştığı en çok konuşulan konular arasında yerini aldı.

Bu skandal sonrası da gözler diğer uygulamalara çevrildi. Gözlerin çevrildiği uygulamaların başında da son dönemde kullanıcıların gözdesi olan GetContact yerini aldı.

GetContact Uygulaması

GetContact Uygulaması Nasıl Çalışır?

GetContact, size kullanıcıların kişi rehberlerini sunar. Sistemi son derece basittir. Üye olduğunuzda öncelikle sizin numaranız sisteme kopyalanır. Ardından sistem, rehberinizdeki kayıtları kopyalar. Böylece diğer üyeler, sizin rehberinizdeki numaraların nasıl kaydedildiğini görür. Siz de benzer şekilde bu havuzda toplanan isimleri ve numaraları, sorgu yaptığınız takdirde kolayca görebilirsiniz.

Sistem, hem sizin rehberinizi diğer kullanıcıların görebileceği hale getiriyor hem de sizin başkalarının rehberinde yer alan numaraları kolayca görebilmenize, isim veya numara sorgulamanıza olanak sağlıyor.

Ancak bu durum, son günlerde verilerin paylaşılması ile ilgili endişelerin dikkat çekici boyuta ulaşmasına yol açtı. Çünkü bu sistem kullanıcı verilerini tehlikeye atan yasak bir sistem barındırıyor.

GetContact Uygulaması

Bilgiler Kimlerle Paylaşılıyor?

Belki bu uygulamayı sizi arayan ve kayıtlı olmayan numaraları sorgulamak için tercih ettiniz. Belki de çevrenizdeki tüm bağlantıların iletişim bilgilerine erişmek istiyorsunuz. Ancak dikkat! Sizin bilgilerinizin kiminle paylaşıldığı tam bir muamma! Sizinle birlikte rehberinizdeki tüm numaralar da aynı tehlike ile karşı karşıya!

Bilgiler kimlerle ve ne için paylaşılıyor? İşte bu durum sistemin en büyük riski ve ne yazık ki önlem almanızı da engelleyecek bir durum.

Arayanı bil tarzı uygulamaların çoğunda meydana gelen bu risk, kişisel verilerin son derece basit görünen uygulamalarla nasıl riske atıldığını gözler önüne seriyor.

Uygulama Yasaklandı

Konunun tehlike boyutunu fark eden Kişisel Verileri Koruma Kurulu, yasak sistemle çalışan GetContact ve benzeri uygulamalarla ilgili çarpıcı bir karara imza attı. Bu tür uygulamalar yasaklandı. Kanun, 27 Aralık tarihinde Resmi Gazete’de yer aldı.

Kişilerin açık rızasının alınmadan iletişim bilgilerinin sorgulamaya hazır hale getiren ve isimden telefon sorgulanması yapan veya tam tersi şekilde numaradan isim sorgulayan sistemi sunan servislere yasak getirildi. Karardan sonra bu hizmeti veren uygulamalar durduruldu.

Fakat buna rağmen GetContact uygulaması, bugün Play Store’da en popüler uygulamalar arasında yer almaya devam ediyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.