Cep telefonlarındaki radyasyon seviyesinin sağlık açısından zararlı olup olmadığı uzun zamandır tartışılan bir konu. Halk arasında cep telefonlarının başta beyin tümörü olmak üzere birçok kansere neden olduğu yaygın bir inanış. Fakat bu iddialara rağmen cep telefonu kullanımı her geçen gün daha da artmakta.

Günümüzde hayatın bir parçası haline gelen cep telefonlarının zararları hakkında araştırma yapan bilim adamları yeni sonuçlara ulaştı. Şimdiye kadar cep telefonlarının zararları ile ilgili birçok araştırma yapılmış olsa da tam olarak kesin sonuçlara ulaşılamamıştı. Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu tarafından yeni bir araştırma yapılarak şimdiye kadar ulaşılan en kesin sonuçlar elde edildi.

Fareler Üzerinde Yeni Bir Deney Uygulandı

Cep telefonlarının radyasyon yaydığı herkes tarafından bilinen bir gerçek. Fakat bu radyasyonun miktarı ve insan sağlığına karşı bir tehdit oluşturması gibi konular, bilim adamları tarafından uzun zamandır araştırılan konular arasında yer alıyor.

Amerika Birleşik Devletleri Federal İletişim Komisyonu (FCC), “Cep telefonları insan sağlığına zararlı mı?” sorusuna açıklık getirebilmek için fareler üzerinde yeni bir deney yaptı. Bu deney sonucunda cep telefonlarındaki radyasyon miktarının, insan sağlığı açısından bir tehdit oluşturmadığını ortaya çıkardı.

Deney kapsamında erkek fareler, cep telefonlarının normalde yaydığı radyasyona göre daha yüksek seviyede olan radyofrekans radyasyonlarına maruz bırakıldı. Benzer şekilde dişi fareler de aynı düzeyde radyasyona maruz bırakıldı.

Yüksek seviyeli radyasyon altında kalan erkek farelerin kalplerinde, ilerleyen zamanlarda tümör oluştuğu gözlemlendi. Ancak yapılan bu deney sonucunda dişi farelerin vücutlarında herhangi bir değişim olmadığı ortaya çıktı.

Cep Telefonları Zararları

Cep telefonlarının yaydıkları radyasyon nedeniyle özellikle beyin kanserine neden olup olmadığını merak eden komisyon, yaptıkları bu deneyle cep telefonlarındaki radyasyonun kansere sebep olmayacağı sonucuna ulaştı.

X-ray cihazlarında Cep Telefonlarından Daha Yüksek Seviyede Radyasyon Var

Şimdiye kadar yapılan birçok araştırmada X-ray cihazlarının cep telefonlarına göre daha yüksek oranda radyasyon yaydığı ortaya çıktı. Üstelik X-ray cihazlarının yaydığı radyasyon tipiyle cep telefonlarının yaydığı radyasyon arasında da önemli bir fark var.

İnsanlar X-ray cihazlarından iyonize radyasyon almakta. İyonize radyasyon ise insan DNA’sında değişiklikler oluşmasına neden olarak kanser gibi birçok hastalığa sebep olmakta. Fakat cep telefonlarındaki radyasyonun bu oranlara çıkma ihtimali bulunmamakta.

Ayrıca cep telefonlarındaki radyasyon seviyelerine dünya üzerinde yapılan birçok anlaşma ile kısıtlamalar getirilmiş durumda. Bu da kullanıcıların içini rahatlatan bir diğer faktör.

Peki siz, Amerika’da yapılan araştırmanın sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Cep telefonları sizce sağlığımızı nasıl etkiliyor? Görüşlerinizi bize yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.