Chrome 68 artık hazır! Dev şirket Google, internet dünyasında yeni bir dönem başlatacak olan Chrome 68’i kullanıma sundu. Bu sürüm, çok beklenen bir değişikliği de beraberinde getiriyor. Peki Chrome 68 internet dünyası için neden bu kadar önemli, birlikte inceleyelim.

Chrome 68

Chrome 68 ile Neler Değişecek?

Google’ın zaman zaman politika değişikliğine gittiği malum. Özellikle web sitelerinin öne geçme yarışında bu politikaların önemi son derece net anlaşılıyor. Son olarak yine bir değişikliğe giden Google, HTTPS altyapısı kullanan siteleri arama sonuçlarında ön plana çıkarmış, bu siteleri daha üst sıralarda göstermeye başlamıştı.

Google’ın bu politikasındaki en önemli amacı elbette daha güvenli bir kullanıcı deneyimi sunmak. Bilindiği gibi HTTPS bağlantılı siteler güvenli alışveriş için kullanıcıların özellikle tercih ettiği siteler olarak karşımıza çıkıyor.

Güvenlik konusunda önemli bir adım atmış olan Google, Chrome‘un son sürümü ile bu beklentiyi daha da üst seviyeye taşıdı. Son sürüm artık http siteleri “güvenli değil” şeklinde işaretleyecek. Bu işaret adres bölümünün sol kısmında yer alacak. Bu da siteleri HTTPS’ye geçmeye itecek.

Chrome 68

Şirketler İçin Güvenlik Zorunluluğu

Google Chrome 68 ile güvenli olmayan sitelere savaş açmış görünüyor. Bu durum, siteleri hayli zorlasa da biz kullanıcılar için güvenlik anlamında çok önemli bir gelişme.

Tarayıcı Güvenliği Üst Seviyede

Bu yeni altyapı tarayıcılar için güvenliğin en önemli adımlarından biri olarak kabul ediliyor. Üstelik yeni sürümün tek avantajı güvenlik değil. Dev şirket, son sürüm ile pek çok hatanın da düzeltildiğinin altını çiziyor. Ayrıca performans da önemli ölçüde artırıldı.

Eğer tarayıcıyı hali hazırda kullanıyorsanız yeni güncelleme ile son sürüme geçebilirsiniz. Daha önce kullanmadıysanız da indirmek için bu linkten indirme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Güvenliği ön plana alan bu yaklaşım nedeni ile Google’ın kullanıcılar tarafından daha çok tercih edilmesi kaçınılmaz görünüyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.