Okurlarım, öncelikle bu ay sitemizde ben daha çok pc ve başka platformlarda oynanan oyunlar ile ilgili yazılar yazacağım. Herkesin gözü E3 düzenlendikten sonra mobil dışındaki oyunlara kaydı. Bunun farkındayım ve beklentileri karşılamak gerek. Sıradaki oyunumuz CyberPunk 2077.

Oyun E3’te tanıtıldıktan sonra çok büyük yankı uyandırdı. Benzer oyunlar gördüğümüz bu fütüristik oyun bakalım bu sefer beklentileri karşılayabilecek mi?

CyberPunk 2077 Beklentileri Artırdı

CyberPunk 2077’yi yapacak oyun şirketi ve yapımcıları açıklandıktan sonra her oyunseverler, tek yüzüğü görmüş Sauron’un gözü gibi gözlerini bu oyuna çevirdi.

Oyunun yapımcısı önemli bir video oyun şirketi olan CD Project Red. Peki bu ismi duyunca neden bu kadar heyecanlandık ki? Çünkü, CD Project Red daha önce çok ama çok sevilen Witcher 3’ün geliştiricisi.

CyberPunk’ın da yaratıcısı Mike Pondsmith, daha önce yapılan siberpunk oyunlarının başarısız olduğunu düşünüyormuş. Stüdyoya davet edilen Pondsmith bu yüzden teklif ilk geldiğinde acayip olumsuz düşünüyormuş. Görünen o ki Pondsmith’in umutsuzluğu boşaymış. Çünkü oyun gerçekten çok iyi görünüyor.

CyberPunk 2077

CyberPunk 2077’nin Oyun İçeriği 

CD Project Red’in açık dünya oyunlarında ne kadar başarılı olduğunu biliyoruz. Bir açık dünya oyunu olacak olan CyberPunk 2077 de E3’teki tanıtımına göre harika bir oyun gibi duruyor.

Oyun haliyle siberpunk bir dönemde geçeceği için neon ışıkları, uçan arabalar, devasa yapıtlar, gökdelenler ve ucu bucağı olmayan teknolojiler ile karşılaşacağız. Daha önce Değiştirilmiş Karbon(Altered Carbon) okuyan ya da dizisini izleyenler zaten neler olabileceğini az buçuk tahmin ediyordur.

Öncelikle oyunda 3 adet karakter sınıfı bulunacak. Dövüş yönelimli Solo, ekipman ve teknoloji kullanımına dayalı Techie(uzun süre düşünsem aklıma gelmeyecek bir isim vay be) ve hacker temelli bir Netrunner(Bu da çok yaratıcı ya) sınıfları bulunacak.

Yaratılan karakterde saç ve dövme gibi bedensel değişiklikler yapılabilecek. Aynı zamanda güç, zeka, refleks ve teknoloji gibi geliştirilebilir özellikleri de olacak.

Aynı zamanda oyunda yapay zekalı NPC’ler ile interaktif konuşmalar yapabileceğiz ve konuşma baloncukları birkaç seçenekli olacak, istediğimizi seçebileceğiz. Son olarak da CyberPunk 2077 birinci şahıs kamerasından oynanacak.

Fütürizm’in Babası Keanu Reeves 

Oyunun çıkmasını bekleyenler yapımcı Mateusz Tomaszkiewicz’in sözleri ile ayağa kalkmıştı. Keanu Reeves oyunda yer alacak demişti. Biz de gidip hemen bir Matrix üçlemesi yapmıştık.

Oyun E3’te gösterime girdiğinde aynı zaman da Keanu’yu da gördük. Bende direkt çarpıntı etkisi yarattı. Keanu oyunda Johnny Silverhand karakterini canlandıracak. Oyunda Keanu Reeves sadece bir sahnede de değil oyunun genelinde de yer alacak. Bu da sevinci iki katına çıkaran bir haber.

Aslında gösterişli hayatı tam anlamı ile yaşayabilecek olan Keanu Reeves, hiçbir zaman böyle yaşamadı. Bu da Matrix ve Siberpunk bir zamanda geçen CyberPunk 2077 için aslında yanlış bir oyuncu olarak gelmişti. Ama Keanu her işin altından dağ gibi kalkmasını çok iyi beceriyor.

Metroda yırtık, ucuz kot pantolonun ile kadınlara yer vermeyi bırakma Keanu.

Cyberpunk 2077’nin 16 Nisan 2020 tarihinde PC, PlayStation 4 ve Xbox One platformları için çıkması bekleniyor.