Facebook’a toplu dava açmak artık mümkün. Amerika Birleşik Devleti yetkili mahkemesi, son günlerde skandallarla gündeme gelen Facebook hakkında radikal bir karara imza attı.

Kullanıcılarının onayı olmadan biyometrik verilerini kaydeden Facebook’a kötü haber geldi. Yetkili mahkeme, popüler uygulama hakkında yapılan toplu şikayetleri kabul etti ve tartışmalı yüz tanıma uygulaması hakkında toplu davanın önünü açtı.

Facebook’a Toplu Dava

Facebook’a Toplu Dava Neden Önemli?

Bilindiği gibi Facebook biyometrik verileri izinsiz kaydediyordu. San Francisco’daki bir yetkili mahkeme, toplu şikayetleri kabul edince, toplu davanın da önü açılmış oldu.

Mahkeme kararını açıkladı ve şikayet gerekçesini haklı bulduğunu bildirdi. Yargıç kararının gerekçesini, tartışmalı yüz tanıma uygulaması ile ilgili ithilafın çözümündeki en iyi yolun toplu şikayetlerin değerlendirilmesi olarak açıkladı.

Facebook’a Toplu Dava

Facebook Ne Diyor?

Illinois eyaletinde yaşayan Facebook kullanıcıları, Facebook’un izin almadan özel yaşama müdahale ettiğini öne sürüyor. Peki sosyal ağ devinin bu konu hakkındaki yorumu ne?

Facebook, kullanıcılarının bu şikayetinin bir dayanağının bulunmadığını savunuyor. Yaptıkları açıklamada, yüz tanıma teknolojisinin, internetteki kişileri fotoğraflardan bulmamızı sağlayan pratik bir uygulamadan öteye gitmediği vurgulanıyor.

Bu teknoloji, özellikle fotoğrafları etiketlerken kolaylık sağlıyordu. Bununla birlikte güvenlik adımlarında da kullanılıyordu.

Ancak son zamanlarda skandallarla gündeme gelen Facebook’un izinsiz olarak ulaştığı her bilgi dikkat çeker oldu. Bu nedenle Facebook Kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg başta olmak üzere şirketin tüm yetkilileri baskı altında.

Zuckerberg, geçtiğimiz hafta ABD Kongresinde skandalla ilgili ifade vermişti. Üstelik suçlamaları kabul ederek, özür dilemişti. Ancak bu özürle işin içinden sıyrılması çok mümkün görünmüyor.

Ortaya atılan başka iddialar da popüler uygulamayı masumiyetten oldukça uzaklaştırdı. Kullanıcılarını kaybetmekle kalmayıp maddi anlamda da zarara uğrayan Facebook’a toplu dava yolunun açılmasının ardından nasıl bir yol izleneceği merakla bekleniyor.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.