Firefox Focus tarayıcı sekmeleri artık Face ID ile kolayca kilitlenebilecek. Bu özellik ile artık tarayıcınızın arka plana alınan sekmeleri otomatik olarak kilitlenebilecek. Bu kilit yalnızca Touch ID veya Face ID kullanıldığı takdirde açılacak.

Firefox Focus Tarayıcı Sekmeleri

Firefox Focus Tarayıcı Sekmeleri Artık Kilitli

Firefox Focus, Mozilla’nın gizliliği ön plana alan tarayıcısı olarak biliniyor. Yeni özelliği de bu ünü doğrular nitelikte. Söz konusu özellik, iPhone X’te yer alan Face ID teknolojisini destekleyecek. Bu açıdan oldukça önemli.

Artık kullanıcılar, tarayıcıda açtıkları sekmeleri arka plana aldıklarında otomatik olarak kilitlenecek. Bu kilidin açılmasının tek yolu ise cihaza kaydedilmiş olan biyometrik kimlik doğrulama yönteminin kullanılması.

Kullanıcı, arka planda çalışan tarayıcının kilidini açmak istediğinde ya Touch ID ya da Face ID ile doğrulama yapacak. Bu özellik cihaz kilitli değilken de koruma ve gizlilik sağlayan bir özellik olarak değerlendirilebilir.

Özelliği deneyimlemek için Firefox Focus’un güncellenmesi gerekiyor. Ardından Ayarlar menüsünde bulunan “Uygulamanın kilidini açmak için Touch/Face ID’yi Kullan” seçeneği seçilerek özelliğin aktifleştirilmesi mümkün.

Firefox Focus Tarayıcı Sekmeleri

Özellik iOS Sürümünde Mevcut

Peki, bu dikkat çeken özellik tüm cihazlarda kullanılabilecek mi? Bu sorunun cevabı ne yazık ki hayır. Söz konusu özellik yalnızca iOS sürümlerinde kullanılabilecek.

Telefonunuz kilitli değilken de uygulama erişimini kapalı hale getiren ve cihazı başkalarına verdiğinizde bile tarama geçmişinizi gizlemenizi sağlayan bu özellik kullanıcılarını oldukça memnun edecek. Ancak günlük rutinde sekmeler arasında geçiş yaparken her seferinde parola girmek biraz zaman kaybetmenize neden olabilir.

Hem parmak izi okuma hem de yüz tanıma desteği sunan özelliğin en kısa zamanda Android sürümünde de yer alması bekleniyor. Böylece tarayıcıyı kullanan tüm akıllı cihaz sahipleri güvenlik ve gizliliği daha kolay deneyimlemiş olacak.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.