Google Allo uygulaması yatırımını duraklatma kararı ile şaşırttı. 2016 yılında Google tarafından piyasaya sürülen mesajlaşma uygulaması ile ilgili radikal bir karar verildi.

Google Allo

Google Allo Uygulaması Yatırımını Neden Durdurdu?

Allo, mesajlaşma uygulaması olarak karşımıza çıkan bir çalışmaydı. Ancak bir süreliğine askıya alındı. Bu kararın arkasında Google İletişim Grubu Direktörlüğü görevini devralan Anil Sabharwal var. Sabharwal Allo’ya yatırımı durdurdu ve uygulama ekibini Android Messages departmanına aktarma kararı aldı.

Google pek çok sohbet uygulamasını aynı anda yürütüyor. Bu uygulamalardan ilki video sohbet konseptinde ilerleyen DUO. Diğer ikisi ise Allo ve Android Messages. Elbette Android Messages, Allo’ya göre daha çok tercih edilen bir uygulama ve bu nedenle bir adım önde.

Android Messages ayda 100 milyon kullanıcıya sahip olan bir uygulama. Ancak hala WhatsApp ve Facebook gibi güçlü rakiplerinin milyarları bulan kullanıcı sayısına ulaşabilmiş değil.

Ancak SMS için Android Messages’e yönelen kullanıcı sayısı da her geçen gün artıyor. Bu durum belli ki Sabharwal’ın da dikkatinden kaçmamış ki, çalışmaların hızlandırılmasına karar verdi. Bu nedenle de bir diğer mesajlaşma uygulaması olan Allo, bir süre için askıya alındı.

Google Allo

Her Yıl 8 Trilyon SMS Gönderiliyor

Elbette güçlü rakipleri olmasına rağmen Microsoft Messages her telefonu destekleyen evrensel bir uygulama olmanın avantajlarını kullanıyor. Uygulama her yıl yaklaşık 8 trilyon SMS temelli mesaj gönderilmesine aracılık ediyor.

Allo ise bu tabloya baktığımızda kapasitesi yüksek ve fonksiyonel olsa da rakibinin karşısında güçsüz kalıyor. Sabharwal uygulamayı askıya alma kararının ardından yaptığı açıklamada ürünün umulan çekiş seviyesine ulaşamadığına vurgu yaptı ve “Biz bunu,  yüz milyonlarca insanın heyecanlanıp kullanabileceği bir ürün olması için inşa ettik. Ve geldiğimiz yerden baktığımızda, bu yörüngede olduğumuzu hissetmiyoruz.” Dedi

Allo Tarih mi Oluyor?

Google Allo desteğini kestikten sonra uygulama kullanılamaz hale mi gelecek? Uygulama bu karara rağmen çalışmaya devam edecek. Çünkü uygulama ile ilgili nihai bir karar verilmedi.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.