Google geçtiğimiz günlerde Pixel 2 ve Pixel 2XL model akıllı telefonların lansmanını yaptı. Bu telefonların önemli bir özelliği de Fast Pair adı verilen uygulama. Gerçi bu uygulama, bugüne kadar fazla dile getirilmedi. Ancak bu uygulama, akıllı telefonlarda bluetooth eşleşmesi konusunda büyük bir kolaylık sağlıyor.

Daha önce akıllı telefonlarda herhangi bir bluetooth uyumlu aksesuar kullanılmak istendiği zaman, telefonun Ayarlar menüsüne giriliyor ve bu aksesuar tanıtılıyordu. Ancak şimdi Fast Pair uygulaması sayesinde buna gerek kalmıyor ve telefon otomatik olarak bu aksesuarı görebiliyor.

Artık bu uygulama sadece Google Pixel modellerinde değil, Android işletim sistemi kullanan bütün akıllı telefonlarda kullanılabilecek.

Fast Pair, dilimize hızlı eşleşme olarak çevrilebilir. Google tarafından geliştirilen bu bluetooth eşleşmesi, kullanıcılara büyük bir kolaylık getiriyor. Eşleşme konusunda daha önce başka uygulamalar da yapıldı. Örneğin bluetooth uyumlu cihazların NFC yongaları birbirine değdirilmekte ve eşleşme yapılmaktaydı. NFC (Near Field Communication – Yakın Alan İletişimi) teknolojisinde, birbiri ile uyumlu yongalar belli bir mesafe içinde iletişime geçiyor ve hızlı bir şekilde veri aktarımı sağlanıyor.

Ancak Google tarafından geliştirilen Fast Pair hızlı eşleşme uygulaması, bu konuda çok yeni bir yaklaşım getirmiş oluyor. Bu uygulamanın kullanılabilmesi için önemli bir koşul var: Karşılıklı olarak iki cihazda da gerekli yazılım desteği sağlanmış olmalı. Örneğin uyumlu bir bluetooth kulaklık akıllı telefona yaklaştırılırsa, telefonun üst panelinde bir uyarı penceresi açılıyor ve kullanıcıdan eşleşme için bu alana dokunması isteniyor. Kullanıcı bu alana dokunduğu anda, telefon kulaklık ile eşleşmiş oluyor.

Bu arada kullanılan uyumlu bluetooth aksesuar için farklı bir özel uygulama bulunuyorsa, bir bildirim penceresi açılarak kullanıcıya bu uygulama öneriliyor. Ayrıca Fast Pair özelliği, eşleşme yapılan aksesuarın görselini de kullanıcıya sunuyor.

Fast Pair Artık Tüm Android Cihazlarda Kullanılabilir

Bugüne kadar Fast Pair uygulaması, sadece yeni model Pixel 2 ve Pixel 2XL model telefonlarda vardı. Ancak artık diğer Android işetim sistemine sahip cihazlarda da kullanıma açıldı. Ancak bu özellikten yararlanabilmek için mobil cihazda Android 6.0 ve üzeri işletim sistemi ile Google Play Services 11.7 ve üzeri olması gerekiyor. Google tarafından yapılan açıklamaya göre uyum güncellemesi dağıtılmaya başlanmış.

Aksesuarlar kısmında ise Pixel Buds ve Libratone Q Adapt gibi ürünlerde bu özellik bulunuyor. Google bunlar dışında başka ürünlerde de bu özelliğin olması için üretici firmalar ile çalışmalarını sürdürüyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.