En değerli aile bireylerimizden evcil hayvanlarımız söz konusu olduğunda, onların mutlu ve sağlıklı bir hayat sürebilmeleri için elimizden geleni yapıyoruz. Hayvan sevgisine sahip insanlar için aynı durum sokak hayvanları için de geçerli. Evde veya sokakta, hasta ve tedaviye muhtaç her hayvanın en kısa zamanda tıbbi destek alabilmesi adına geliştirilen VetMapp uygulaması ise özellikle kaza gibi acil durumlarda hayati bir önem kazanıyor.

VetMapp uygulaması, veteriner klinikleri gibi hayvanların her tür yardımı alabilecekleri yerleri göstererek özellikle acil müdahale durumlarında oldukça pratik bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor. İşte hem evcil hayvanlarınız hem de sokakta karşılaştığınız yardıma muhtaç hayvanlar için hayat kurtarıcı olma potansiyeline sahip VetMapp uygulamasının detayları…

VetMapp

VetMapp Nedir?

2015 yılında Emre Sancaktaroğlu tarafından geliştirilen VetMapp; harita üzerinde kullanıcının bulunduğu konuma yakın veteriner kliniklerini, belediyelerin hayvan barınaklarını, kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerini gösteren bir mobil uygulama. Uygulama bu sayede kullanıcıların evcil hayvanları ve sokakta yaşayan hayvanları, hızlı bir şekilde en yakın veterinere götürebilmesini mümkün kılıyor.

VetMapp, uygulama dahili haritası üzerinden pin adı verilen renkli ikonlar ile hayvanların bakım ve tıbbi ihtiyaçlarını karşılayabilecek yerleri gösteriyor. Pin’lere dokunduğunuzda ise söz konusu yerle ilgili daha detaylı sayfalar açılıyor ve kliniğin çalışma saatleri, verilen hizmetler, adresi ve fotoğrafları gibi çeşitli bilgilere erişebiliyorsunuz. Uygulama aynı zamanda kliniklerin e-posta, telefon ve sosyal medya hesapları gibi ayrıntılarını da sunuyor. Ayrıca uygulama sayesinde klinik ve veteriner hekimler ile pek çok yoldan iletişime geçme imkanı bulabilmek mümkün.

Bunlara ek olarak hayvanlar ile ilgili çeşitli yararlı bilgiler de içeren uygulama aracılığıyla kedi köpek eğitimi, beslenmesi ve davranışları hakkında işinize yarayacak makaleleri inceleyebilirsiniz.

VetMapp 2

VetMapp Uygulaması Nasıl Çalışıyor?

VetMapp uygulamasının haritasında 5 farklı renkte pin yer alıyor. Renklerine göre farklı bilgileri simgeleyen bu pin’ler sayesinde, o an ihtiyacınız olan veteriner veya barınak gibi yerleri hemen ayırt edip hızlıca adres bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu doğrultuda yeşil renkli pin’ler o an hizmete açık olan veteriner kliniklerini, kırmızı olanlar ise o sırada kapalı olan klinikleri gösteriyor. Turuncu pin’ler de o an için kapalı, ama telefonla aradığınızda kliniği açabilecek veterinerleri temsil ediyor.

Haritadaki gri pin’ler, bilgileri doğrulanmamış veteriner kliniklerini gösterirken mor pin’ler ise belediyelere ait noktaları işaret ediyor. Mor pin’ler aracılığıyla ilçe belediyelerinin sokak hayvanları için ücretsiz hizmetler sunan barınaklarının yanı sıra kısırlaştırma ve rehabilitasyon merkezlerine erişebilirsiniz. Bazı belediyelerin sağladığı acil ambulans servisi ve 24 saat çalışan veteriner hekimler gibi önemli bilgiler ise zor durumda kalan sokak hayvanlarına yardımcı olabilmeniz adına son derece büyük önem taşıyor.

VetMapp’in öne çıkan bir diğer kullanışlı işlevi ise soru-cevap özelliği. Uygulamanın anlaşmalı olduğu gönüllü veteriner hekimlerine evcil hayvanlarınız ve sokakta yaşayan hayvanlar ile ilgili sorular sorup, fotoğraflar gönderebilirsiniz. Böylece bir kliniğe gidene kadar sorularınıza hızlıca tıbbi cevap ve destek alabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda gerekli önlemleri aldıktan sonra da en yakın kliniğe başvurabilirsiniz.

Her hayvanseverin acil durumlarda destek ve önemli bilgilere ulaşmak için başvurabileceği VetMapp uygulamasını Android için buraya, iOS için ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

PAYLAŞ
Mottosu "araştır, test et, uygula" olan, Android dünyasının sıkı takipçisi, Kanada sempatizanı, iyi bir dart ve bilardo oyuncusu, spora düşkün bir bilgisayar mühendisi.