HQ’dan yeni, çarkıfelek tarzı bir oyun olan HQ Words geliyor. CEO’su Rus Yusupov’un ev sahipliğini yaptığı ilk açılış turunda beta versiyonu piyasaya sürüldü.

Şirketin ilk oyunu olan HQ Trivia’nın aksine, oyuncular para ödülünü kazanmak için 10 tane çoktan seçmeli soruyu çözmek zorunda, bu sorular her seferinde bir harf yerleştirmek üzere popüler ifadeleri içeren kelimeleri bulmak üzerine. Kısaca Mehmet Ali Erbil’in çok uzun süre sunduğu Çarkıfelek’den bir farkı yok denebilir.

HQ Words

Peki Nasıl Oynanıyor?

HQ Trivia bildiğiniz üzere canlı olarak her oyuncunun sorulara belli sürede cevap vermesi ve bilenlerin ödülü kazanması şeklinde ilerliyordu.

HQ Words ise çok aşina olduğumuz çarkıfelek gibi işleyecek. Oyuncular ipucu ile boş bir cümle görecek ve puan kazanmak için harfleri tahmin edecekler. Oyun başına üç kez tahmin şansları var ve en çok puan alan kişi oyunun ödülünü kazanacak.

Şirket ilk çıkardığı HQ Trivia ile Kim Milyoner Olmak İster konseptini kullanırken, HQ Words ile Çarkıfelek konseptini kullanıyor. Herkesin aşina olduğu bu konseptleri telefondan oynayarak para kazanmak artık mümkün hale geldi. HQ Words

HQ Words Kritik Bir Zamanda…

HQ Words’ün piyasaya sürülmesi çok ters köşe bir zamanda oldu. Şirket, binlerce kullanıcı kaybetmesi ve CEO’su Colin Kroll’un yakın zamandaki erken ölümü ile yüzleşmek zorunda kaldı.

Geçtiğimiz hafta Vine’ın ve HQ Trivia’nın kurucu ortağı Colin Kroll New York’taki evinde ölü bulunmuştu. 35 yaşındaki Kroll’un aşırı dozda uyuşturucu kullanımından dolayı hayatını kaybettiği öğrenilmişti.

HQ Trivia ve Vine'ın Kurucusu

Bundan öncesinde ise şirket geçtiğimiz aylarda bir kırılma yaşamıştı. Birden kullanıcı sayısı milyonlardan binlere düşmüştü ve uygulama en çok indirilen ücretsiz iPhone oyunları arasında ilk 10’dan önce 250’ye daha sonra 500’e düşmüştü.

HQ Trivia, Şubat 2018’de Apple App Store’un en çok indirilen ikinci uygulaması olarak zirveye çıktıktan sonra, Kasım’da en popüler 253’e düştü ve Aralık’ta şirket İngiltere’deki hizmetini askıya aldı. HQ Words aslında Ekim ayında piyasaya sürülmüştü fakat oluşan olumsuzluklardan etkilendi.

Reklamverenler başlangıçta büyük kullanıcı tabanı sayesinde HQ Trivia’ya yöneldiler ve şimdi HQ, HQ Words’ün bu kullanıcıları daha uzun süre meşgul tutacağını umuyor.

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.