Bildiğiniz gibi Facebook, Messenger uygulaması ile mesaj özelliğini ayrı bir uygulamaya taşımıştı. Geçtiğimiz günlerde şirketin Instagram için de benzer bir değişiklik yapmayı düşündüğünü sizlerle paylaşmıştık. Buna göre şirket, Direct from Instagram isimli bir uygulama ile Instagram’daki mesajlaşma özelliğini ayrı bir uygulama altına taşıyor. Peki kullanıcılar arasında farklı görüşlere neden olan Direct Uygulaması ne gibi özellikler içeriyor? Gelin, uygulamanın detaylarına daha yakından bakalım.

Direct Uygulaması Ne İşe Yarıyor?

Direct uygulaması, Facebook’daki Messenger uygulaması ile aynı işlevsel özelliğe sahip. Bu uygulama ile Instagram kullanımının iki farklı uygulama içerisinde gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

Direct uygulamasının kullanılması ile ana uygulamada sadece profil sayfaları ve yayın akışları görüntülenecek. Mesajlaşma özelliği ise Direct uygulaması üzerinden yapılabilecek. Kamera özelliğine ise hem Instagram’ın ana uygulamasından hem de Direct uygulamasından ulaşılabilecek.

Instagram bu uygulama sayesinde mesaj özelliğini daha çok kullanıcının kullanmasını hedefliyor. 2013 yılından itibaren mesajlaşma özelliği bulunan Instagram’ın gelen kutusu beklenilen ilgiyi görmemişti. Kullanıcılar, Instagram’ın bu özelliğini kullanarak fotoğraf ve video gönderebiliyorlardı. Bu özellikler, gelen kutusuna olan ilgiyi artırsa da Instagram’ın diğer özelliklerinin gölgesinde kalmıştı.

Snapchat uygulamasının popüler olması ile de Instagram’a hikaye özelliği getirilmesine karar verilmişti. Bu özellik sayesinde ise Direct’in kullanımı büyük oranda artış göstermişti. Çünkü paylaşılan hikayeye yapılan yorumlar, hikayeyi paylaşan kişinin gelen kutusuna gönderiliyordu. Bu da Instagram’ın mesaj uygulamasını hiç bilmeyenlerin bile gelen kutusu ile tanışmasını sağladı.

Instagram Direct Uygulaması Farklı Tepkiler Alıyor

Facebook, gelen kutusunu Messenger isimli ayrı bir uygulamaya taşıdığında kullanıcılarının büyük bir çoğunluğu tarafından şikayetler almıştı. Çünkü Facebook kullanıcıları mesajlarını okuyabilmek ve yeni mesajlar gönderebilmek için fazladan bir uygulama yüklemeye mecbur kalmışlardı.

İlk başlarda zorluk çeken Facebook kullanıcıları, kısa süre sonra bu durumu kabullenerek Messenger uygulamasını, Facebook uygulamasının bir parçası olarak görmeye başladılar. Şimdi aynı durum Instagram uygulaması için geçerli. Fakat Instagram kullanıcıları, mesajlaşma özelliğini kullanırken bu özelliğin basit kullanımına alışmış durumda.

Instagram’ın mesaj özelliğinin farklı bir uygulamaya taşınması kullanıcılar tarafından büyük bir tepkiye neden olabilir. Bu durum ise Instagram mesaj özelliğinin işlevselliğini azaltarak kullanıcı kitlesinin azalmasına neden olabilir. Şirket bu olasılıkları büyük ihtimal göz önünde bulundurmuş olmalı. Çünkü Direct uygulamasını ilk olarak test aşamasında hizmete sunarak kullanıcı karşısına çıkardı.

Her 2 markette de yayına giren uygulama, farklı kullanıcı tepkileriyle karşılaştı. Bazı kullanıcılar, uygulamayı gayet başarılı bulurken bazıları böyle bir değişikliğin gereksiz olduğunu ve uygulamanın yetersiz olduğunu savundu. Kimi kullanıcılar, mesajlaşma özelliğinin ayrılmasının kendilerini mutlu ettiğini ve bunu yapmakta geç bile kalındığını söyledi. Kimileriyse Instagram’ı taklitçi olmakla suçladı.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Sizce gerçekten mesajlaşma için ayrı bir uygulama yapmaya gerek var mıydı? Instagram, bu hamlesiyle kullanıcıların gönlünü kazanabilecek mi yoksa olumsuz tepkiler baskın mı olacak?