Instagram internet bağımlılığı ile ilgili kolları sıvadı. Şirket, sosyal medya bağımlılığı ile ilgili uygulama bazında önemli bir güncelleme ile gündeme geldi.

Instagram İnternet Bağımlılığı

Instagram İnternet Bağımlılığı için Çözüm Buldu

Aslında benzer bir çalışma geçtiğimiz günlerde YouTube için yapılmıştı. Google YouTube’da Fazla Vakit Geçirenleri Uyaracak yazımızda bahsetmiştik. Kullanıcıların uzun süre YouTube’da vakit geçirmesinin önüne geçmek isteyen Google, zaman kısıtlaması özelliğini devreye sokmuştu.

Benzer bir adım da Instagram’dan geldi. Popüler bir uygulama olan Instagram, kullanıcılarını bağımlı hale getiriyor. Hatta son zamanlarda “Instagram için gezmek”, “Instagram için Yemek” gibi kavramların doğmasına neden olacak kadar da etkili bir platform.

Üstelik kişisel mutsuzlukların da Instagram gibi sosyal platformlarda görülen başkalarına dair mutlu yaşamlar olduğuna dair de eleştiriler mevcut. Peki Instagram internet bağımlılığı ile nasıl başa çıkacak?

Instagram İnternet Bağımlılığı

Instagram bunun için “zaman kısıtlaması” özelliğini devreye sokuyor. Telefon uygulamaları için kısıtlama getiren Instagram, böylece kullanıcılarını gerçek hayattan koparmamayı amaçlıyor.

Uygulamaya yeni bir zaman çizelgesi getirilecek. Özelliği keşfeden kişi, Bilgisayar Bilimcisi Jane Manchun Wong oldu.  Instagram CEO’su Kevin Systrom da bu çizelge konusunu doğruladı.

Şirketin özellik hakkında çalışmaya başladığı biliniyor. Systrom, konuyla ilgili açıklamayı Twitter üzerinden yaptı. Açıklamaya göre Wong, uzun süren bir çalışmanın ardından “harcanan zaman” adlı özelliği buldu.

Android Üzerinde Çalışacak

Edinilen bilgiye göre özellik Android telefonlarda çalışacak. Bu özellik Instagram’ı ne kadar süredir kullandığınızı görmenize imkan verecek. Böylece siz de geçirdiğiniz vakit ile ilgili bir zaman çizelgesi oluşturabileceksiniz.

Belli bir zaman belirleyebileceğiniz bu özellik sayesinde Instagram’da fazla vakit geçirmenin önüne geçebileceksiniz. Eğer belirlediğiniz zamanı geçerseniz de Instagram ekranı griye dönerek sizi uyaracak.

Özellik ile ilgili çalışmalar başladı. Önümüzdeki süreçte özelliğin kullanılabilir olması ve sosyal medya bağımlılığının kontrol altına alınması planlanıyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.