Akıllı telefonların gelişiyle birlikte GSM operatörleri de sundukları hizmetleri güncelledi. Telefon hatları için internet içermeyen tarife ve paket neredeyse kalmadı diyebiliriz. Akıllı uygulamaları kullanmak ve internete bağlanmak için Wi-Fi olmayan yerlerde hücresel veriye mahkumuz. Ancak internet paketlerinin çabuk bitmesi, tarifenizde bulunan kotayı aşmanıza ve ek ücretler ödemenize sebep olabiliyor. İnternet paketinin çabuk bitmesine neden olan en temel faktör ise tabii ki telefonunuza yüklediğiniz uygulamalar. Bu uygulamalar içerisinde ise en çok veri harcanmasını sağlayan uygulama ise Instagram uygulaması. Peki Instagram’da veri tasarrufu yapmanın bir yolu var mı? Tabii ki var!

Size yazımızda bahsedeceğimiz bir yöntem ile Instagram’ın çok veri harcamasının nasıl önlenebileceğini anlatacağız. Bu taktik sayesinde, artık mobil internet kotanız kısa sürede bitmeyecek.

Veri Tasarrufu

Instagram Neden Çok Veri Harcıyor?

Instagram’ın çok veri harcayarak internet paketinizi çabuk bitirmesinin nasıl önleyeceğini anlatmadan önce, değinmemiz gereken önemli bir nokta var. Bir sorunu önlemek istiyorsak öncelikle sorunun nedenini öğrenmeliyiz. Bu nedenle ilk olarak Instagram uygulamasının neden çok veri harcadığını bilmeliyiz.

Bu durumun sebebi Instagram ana sayfasına giriş yapar yapmaz, paylaşılan bütün fotoğrafların ve videoların kendiliğinden sayfamıza yükleniyor olmasıdır. Özellikle izlemediğimiz videoların bile kendi kendine açılıyor olması, çok fazla veri kaybına yol açar. Aşağı kısımda anlatacağımız yöntem ile bu durumu engellemiş olacağız ve siz üstüne tıklamadığınız müddetçe hiçbir video açılmayacak. Bu sayede internet paketimizin çabuk bitmesini de önleyeceğiz. Ancak bu yöntem sadece mobil verinin az harcanması için kullanılabiliyor; yani bu yöntemi Wi-Fi bağlantısının az veri harcamasını sağlamak için kullanamıyorsunuz.

Instagram’da Veri Tasarrufu Yöntemi

Instagram’ın mobil veri kullanımını azaltmak için yapmanız gerekenler şu şekilde:

  1. İlk olarak Instagram hesabınızı açarak sağ alt köşeye tıklayıp profilinize gelmeniz gerekiyor. Daha sonra sağ üst köşede üç nokta olarak gözüken ayarlar, yani seçenekler sekmesine tıklamalısınız.
  2. Ayarlar menüsüne tıkladıktan sonra çeşitli seçenekler karşınıza çıkacak. Bu seçenekler arasından hücresel veri kullanımının üzerine tıklamalısınız.instagram
  3. Son olarak yapmanız gereken adım ise hücresel veri kullanımı menüsünden varsayılan yerine daha az veri kullan şıkkını işaretlemenizdir. Artık gönül rahatlığı ile Instagrama bağlanabilirsiniz.instagram

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.