İran Instagram’ı yasaklama kararı alarak bu durumu kamuoyu ile paylaştı. Dünyanın her yerinde sık sık sosyal medya yasakları gündeme geliyor. Her geçen gün de bu yasaklara bir yenisi ekleniyor.

İran Instagram’ı Yasaklama

İran Instagram’ı Yasaklama Kararını Duyurdu

Son gelişme de İran’dan geldi. İran, Instagram’ı yasakladı ve açıklamayı İran Başsavcı Yardımcısı Muhammed Musaddık yaptı. Musaddık, yaptığı açıklamada Instagram kullanımını yasaklayacaklarını duyurdu.

Bu durum İran halkının canını sıkacak gibi görünüyor. Bilindiği gibi İran’ın zengin çocukları sık sık Instagram paylaşımları ile gündeme geliyordu.

Sosyal medya erişiminin engellenmesi, onları nasıl etkiler bilinmez ama İran’da yaşayan milyonlarca kullanıcıyı olumsuz etkileyecek. Yasağı aşmak mümkün ama yine de bu süreç kullanıcıyı canından bezdiriyor.

İran Instagram’ı Yasaklama

Facebook ve Twitter da Yasak

İran’da yasaklanan tek uygulama Instagram değil. Facebook, Twitter ve Telegram da yasaklanmış durumda.

Instagram kararını, düzenlediği basın toplantısında duyuran İran Başsavcı Yardımcısı Muhammed Musaddık, yasağın ne zaman yürürlüğe konacağını açıklamadı.

Peki, bu yasağın gerekçesi ne oldu? Musaddık, bu konuya da açıklık getirmedi ancak ülkenin bazı sanatçılarının yardıma muhtaç insanlar lehine toplanan yardımları suistimal etmelerinin gerekçe gösterildiği tahmin ediliyor.

Popüler sosyal medya platformlarının yasaklanmasının ardından son dönemin en çok ilgi gösterilen platformu Instagram’ın da listeye dahil olması şaşırtıcı değil.

Geçen Nisan ayında düzenlenen rejim karşıtı protestolar anlık mesajlaşma uygulaması Telegram’ın yasaklanmasına yol açmıştı. Facebook ve Twitter da yasaklandığı için İran halkı bu platformlara erişmek için alternatif yolları denemek zorunda kalıyordu.

Son olarak Instagram’da meydana gelen yasağın ardından, kullanıcıların nasıl bir yol izleyeceği merak konusu oldu. Hatırlatalım, söz konusu yasak henüz yürürlüğe girmedi ve ne zaman başlayacağına dair net bir açıklama yetkililer tarafından şimdilik yapılmadı.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.