Çok sevilen bilgisayar oyunlarından Life is Strange, iOS için bir mobil versiyon çıkarmıştı. Geçtiğimiz günlerde Android için de bir mobil versiyon çıktı.

PC’de Life is Strange Nasıl Bir Oyundu?

Life is Strange, oynanış bakımından hiçbir zaman zorlanmadığınız bir oyun. Çünkü oyun açısından zaten pek bir şey yapmıyorsunuz. Yaptığınız tek şey, yürümek ve bazı şeylere bakmak ya da birileriyle konuşurken söylemek istediğinizi seçmek ve zamanı geriye almak.

Oyunun içerisinde yürümek ve eşyalar ile etkileşime girmek gibi özellikler olmasa benim gözümde otomelerden çok bir farkı kalmıyor. Yakın zamanda otome türündeki Mystic Messenger’ı incelemiştim. Okursanız ne demek istediğimi anlayacaksınız.

life is strangeOyuna dönersek; bu tip kontroller dışında geriye oyunun hikayesi, sinematikleri ve işleyişi kalıyor. Oyunun sinematikleri gayet etkileyici. Bütün oyun boyunca oyunda olduğunuzu unutup adeta dizi izliyormuşsunuz gibi geçiyor. Müzikleri ve hikayesi birbirine cuk oturmuş diyebilirim.

Oyun boyunca eşyalarla etkileşime girmek ve insanlarla girdiğiniz diyaloglardan doğru olanlarını seçmek yaptığınız nadide etkinliklerden olmasına karşın yaptığınız her seçim hikayenin işleyişini etkileyen faktörlerden.

Yaptığınız seçimlerin sonuçlarının iyi mi kötü mü olduğunu ilerleyen vakitlerde anlayabildiğiniz Life is Strange, sonunda herkesin telefonunda olabilecek.

Mobilde Nasıl?

Oyun, geçtiğimiz günlerde Anroid mağazasında da bizlerle buluştu. Mobilin, PC versiyonundan çok fazla bir farklılığı yok. Tabii ki grafikler ve sinematikler olarak bir kalite düşüklüğü var. Bunu da PC sürümlerin, mobile aktarılışına vermeliyiz.

life is strangeKontrollere gelince, size bir kaç seçenek sunuluyor ve siz tıpkı FPS oyunlarında olduğu gibi bir kontrol mekanizmasına sahip oluyorsunuz. Bence bu oyun, bu mekanizmayla oynanması zor bir oyun. Çünkü, çok fazla ayrıntı var ve küçücük telefon ekranınızdan ayrıntıları yakalamak ve kısa süre içerisinde aksiyona sokmak zor oluyor.

Bunlar dışında, Android versiyonunda sadece ilk bölüm açık. Diğer bölümleri satın almanız isteniyor. Bu da gayet normal ve öngörülebilir bir durum zaten.

Bazı Android telefonlarda bazı sorunlar yaşanabilir ama performansı iyi bir telefonda çok sorun çıkmıyor. Sizler de Life is Strange deneyemini telefonunuzdan yaşamak isterseniz aşağıdaki linklerden indirebileceğiniz gibi Google Play Store veya Apple App Store’u ziyaret ederek indirebilirsiniz.

‎Life Is Strange
‎Life Is Strange
Developer: SQUARE ENIX
Price: Free+
Life is Strange
Life is Strange
Developer: SQUARE ENIX LTD
Price: Free

PAYLAŞ
Anime/Manga sever, sanatsal işlere meraklı, akıntının tersine gitmekten çekinmeyen, sıkı bir oyun tutkunu.