Mark Zuckerberg ifade vermeye hazırlanıyor. Son günlerde Facebook’un adını veri skandalı nedeni ile sık sık duyduk. Sosyal ağ devi 50 milyon kullanıcısının verilerini siyasi danışmanlık şirketlerinin kullanımına sununca büyük bir skandala da imza atmış oldu.

Bu skandal sonrası şirketin hisselerinde düşüş meydana geldi ve şirket itibar kaybı yaşadı. 11 Nisan’da da şirketin kurucusu ve CEO’su Mark Zuckerberg, konuyla ilgili Enerji ve Ticaret Komisyonu’na ifade verecek.

Mark Zuckerberg İfade

Mark Zuckerberg İfade Çağrısını Reddetmişti

İngiltere Parlamentosu’nun çağrısını reddeden Mark Zuckerberg, ifade verilmesi için şirketin üst düzey bir yöneticisinin İngiltere’ye gideceğini belirtmiş ve veri skandalı ile ilgili özür mesajı yayınlamıştı.

Veri skandalı haberi ile gündemi meşgul eden Facebook, bu haberler sonrasında milyarlarca dolar değer kaybına uğradı. Facebook’a bir darbe de sosyal medyada başlatılan “Delete Facebook” (Facebook’u Silin) kampanyasından geldi.

Mark Zuckerberg İfade

Elon Musk ve Brian Acton’dan Kampanyaya Destek

Söz konusu kampanyaya SpaceX’in kurucusu, Tesla Motors ve Paypal’ın kurucu ortaklarından olan Elon Musk da destek verdi.

Bu kampanyaya destek veren diğer bir isim 2012 yılında Facebook’a satılan milyonlarca kişinin kullandığı WhatsApp’ın yapımcısı Brian Acton oldu.

Cambridge Analytica’nın Ceo’su Görevi Bırakmak Zorunda Kaldı

Facebook’ta çok sayıda hesaba erişim sağlayarak veri ihlalinde bulunulduğundan söz edilen Cambridge Analytica’nın CEO’su Nix görevinden ayrılmak zorunda kaldı.

Veriler Trump Lehine Kullanıldı

Facebook’ta bulunan kişisel verileri izinsiz bir şekilde kullandığı ileri sürülen analiz şirketinin en üst yöneticisine ait gizli çekilen görüntüler gerçekleri ortaya çıkardı.

Buna göre verilerin ABD’nin başkanlık seçimi yarışında Donald Trump lehine kullanıldığı anlaşıldı.

Facebook Rekor Bir Ceza Alabilir

Veri skandalı sonrası çok fazla maddi ve manevi kayba uğrayan Facebook, Enerji ve Ticaret Komisyonu tarafından suçlu bulunması halinde piyasa değerinin 4.5 katı kadar ceza ödeyebilir.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.