YouTube gizli mod seçeneği ile kullanıcılarının oldukça işine yarayacak bir özelliği yayına almaya hazırlanıyor. Google, Chrome tarayıcısı için sunduğu gizlilik modunu YouTube için de kullanılabilir hale getirecek. Bu özellik izleme ve arama geçmişini kaldıracak.

YouTube Gizli Mod

YouTube Gizli Mod Neler Getirecek?

Henüz test sürecinde olan gizli mod seçeneği neler getirecek? Bilindiği gibi Chrome kullanıcıları gizli mod seçeneğinden faydalanarak aramalarının görünmesini ve kaydedilmesini engelleyebiliyordu. Bu da kullanıcılara özgürlük sunuyordu.

Benzer bir durum hiç iz bırakmadan YouTube videoları arasında gezinmenize de imkan tanıyacak. Bundan sonra YouTube’da izlediğiniz videolar da başkaları tarafından görülemeyecek.

Konuyla ilgili Android Police bir rapor hazırladı ve bazı kullanıcıların gizli mod seçeneğini görmeye başladığını belirtti. Google, YouTube için özelliği test etmeyi sürdürüyor ancak rapora göre bazı kullanıcılar için özellik kullanılabilir hale gelmiş durumda.

YouTube’da dilediğiniz gibi gezindikten sonra arama çubuğuna tıkladığınızda arkanızda iz kalmadığını göreceksiniz. Yani videoların arandığını ve hangi videoların izlendiğini sizden başkası bilemeyecek çünkü tüm eklentiler silinecek. Aslında YouTube’un da benzer bir seçeneği bulunuyordu ancak son güncelleme ile bu özelliğin daha kullanışlı hale getirilmesi planlanıyor.

YouTube Gizli Mod

Özellik Ne Zaman Kullanıcıya Sunulacak?

YouTube ana sayfada oynat özelliğinden sonra bu özellikle de pek çok YouTube kullanıcısı için faydalı olacağa benziyor. Aslında Ayarlar bölümünden Geçmiş ve gizlilik menüsüne girdiğiniz takdirde şu anda da izleme ve arama geçmişini duraklatma şansına sahipsiniz.

Bu yöntem de Google’ın üzerinde çalıştığı özellik ile aynı faydayı sağlıyor. Google ise büyük bir ihtimalle kullanıcılarını sürekli ayar yapmaktan kurtarmak için kolayca gizli moda geçiş yapmalarını sağlamayı hedefliyor. Peki özellik ne zaman kullanılır hale gelecek? Henüz test aşamasında olan özelliğin ne zaman yayına alınacağı ile ilgili bir bilgi verilmedi.

Özelliğin genel kuruluma sunulacağı tarih merakla bekleniyor.

 

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.