Seçmen sorgulama mobil uygulaması, seçim öncesi dönemde oy verecek kişilerin bilgilerini doğrulaması için oldukça kullanışlı bir hizmet olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye 24 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanlığı ve 27. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’ne hazırlanıyor. Seçim için askıya çıkan seçmen listelerini kontrol etmek için yapmanız gereken ise oldukça basit.

Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması

Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması Nasıl Kullanılır?

Seçmen listelerini sorgulamak için geliştirilen uygulama son derece kullanışlı. Yüksek Seçim Kurulu, seçim takvimini açıkladı. Buna göre muhtarlık bölgesi askı listeleri de Mayıs ayının 12. Gününe kadar askıda kalacak. Seçmenler 12 Mayıs Cumartesi gününe dek listeleri görebilecek. Bununla birlikte Muhtarlıklar da bu süreçte hafta sonları da hizmet verecek.

Vatandaşların bilgilerini sorgulamada sorun yaşamalarını istemeyen Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı, Seçmen Sorgulama Uygulamasını hizmete aldı.

Seçmen Sorgulama Mobil Uygulaması

Uygulamayı Kimler Kullanabilecek?

Uygulama pek çok kişi için son derece kullanışlı. Eğer yurt içinde ikamet ediyorsanız, seçmen listelerinin askıda bulunduğu dönem içinde hem kendinizin hem de aynı hanede oturan yakınlarınızın ve hatta aynı binada bulunan diğer seçmenlerin bilgilerini görüntüleyebileceksiniz.

Askı dönemi sonrasında da kendinizin ve hane halkının oy vereceği sandık alanı bilgilerini de kolayca sorgulayabilmeniz bu uygulama ile mümkün olacak.

Peki uygulama seçim dönemleri dışında kullanılabilecek mi? Bu sorunun cevabı da evet olarak karşımıza çıkıyor. Kişi, kendisinin ve aynı hanede bulunan yakınlarının seçmen kütüğünde kaydı olup olmadığını da bu uygulama üzerinden kontrol edebilecek.

Benzer şekilde uygulama yurt dışında ikamet eden kullanıcılar için de son derece avantajlı. Eğer yurt dışında ikamet eden bir seçmenseniz, yurt dışı seçmen kütüğünde kaydınızın olup olmadığını görebileceksiniz. Kayıtlıysanız hangi dış temsilcilikte kaydınızın bulunduğunu ve bu temsilciliğin açık adresini de kontrol edebileceksiniz.

Uygulama Hakkında Bir Uyarı

Mobil uygulamayı kontrol ettiğinizde hanenizde veya bulunduğunuz binada oturmadığı halde seçmen olarak görünen birileri mevcutsa, lütfen gerekli merciilere durumu bildirerek düzeltme işleminin gerçekleştirilmesini talep edin.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.