Instagram’ın karşısında yeni hamleler yapan Snapchat, hemen taklit edildiği için yeterince kullanıcı çekemiyor. Bu yüzden bir süredir ciddi sorunlarla karşılaşan firma, 2018 yılına çalışanlarını işten çıkararak girdi. Yeni yıla toplamda 22 kişiyi işten çıkararak başlayan Snap Inc. için işler hiç de yolunda gitmiyor.

Sosyal medya sektöründe en yenilikçi hareketleri sergileyen ve bu özelliği ile de hemen rakiplerinin taklit ettiği Snapchat, istediği hedefi bir türlü tutturamıyor. Hedefindeki kitleyi yakalayamayan şirket, isteme de çalışanlarının işine son vermeye başladı.

Snap Yeni Yollar Deniyor

Firmadan gelen bilgilere göre, işten çıkarılanların bazıları marka içeriğine yönelik bölümlerde, daha büyük bir kısmı da firmada ana uygulama kısımlarında çalışıyordu.

Beklentilerin çok altında kalan kullanıcı sayısı nedeniyle Snapchat’in, beklediği yatırımları ise yapamadığı anlaşılıyor. Yatırımcısını bu konuda ikna etmekte zayıf kalan şirketin hisse değerinin de borsadaki ilk dönemlere göre çok daha düşük değerlerde olduğu görülüyor.

Snap Inc., mali olarak bazı sıkıntıları yaşadıkça önemli değişiklikleri de yapmaya başladı. Normal şartlarda Keşfet bölümü, editöre yönelik marka içeriklerinden oluşuyordu. BuzzFeed gibi platformlarla ortaklığa girmesiyle birlikte ise Snapchat, daha orijinal içerikler oluşturma yoluna gitti. Böylece marka konusundaki konuları otomasyona bağlamış oldu.

Snapchat

Bu konuda sürekli olarak adımlar atmaya devam ettiği görülen Snapchat’in, Keşfet kısmını yeni ve ayrı bir bölüm şeklinde kullanıcılara sunduğu görülüyor.

Ayrıca daha keyifli bir arayüze kavuşmasını sağlayacak güncellemenin de yavaş yavaş kullanılmaya başlandığı da gelen bilgiler arasında. Yapılan bir diğer yenilik ise hikayelerin web üzerinden izlenmesini sağlayacak olan Stories Everywhere özelliğidir.

Bütün bu değişiklikler, Snap Inc.’in hedeflerine ulaşmasını ve Snapchat’in eski günlerine dönmesini sağlayacak mı önümüzdeki günlerde hep birlikte göreceğiz. Snap Inc.’in yeni işten çıkarmalar yapıp yapmayacağı ise merak konusu.

Sizce Snapchat’in bu olumsuz gidişatı değişebilir mi? Siz son gelişmeleri nasıl değerlendiriyorsunuz? Düşüncelerinizi bizimle yorumlar kısmından paylaşabilirsiniz.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.