Sosyal medyanın görsel alandaki parlayan yıldızı olan Snapchat, yaptığı yeniliklere bir yenisini daha ekleyerek kullanıcılarına büyük sürprizler yapmaya devam ediyor. Her zaman kullanıcılarının memnuniyetini ön planda tutarak geliştirmeler yapan Snapchat, bu kez AR (Augmented Reality) yani Artırılmış Gerçeklik teknolojisinden faydalanmayı tercih ediyor. Bu son yenilik ile telefonunuzun kamerasını kullanarak dilediğiniz sanat eserini ekranda canlandırabilme imkanına sahip olacaksınız.

Yaptığı kaliteli ve zengin gerçeklik özellikleriyle her zaman bir adım önde olmayı başaran Snapchat, yakın bir zamanda World Lenses ile gökyüzü efektlerini takipçilerinin kullanımına sunmuştu. Firma, World Lenses sonrasında geliştirmiş olduğu sanat eseri yerleştirme özelliği sayesinde adından sıkça söz ettireceğe benziyor.

Snapchat-sanat-eseri-yerlesimine-baslayacak

Snapchat Gerçekçi Sanat Eseri Projesi

Firma tarafından resmi bir açıklama yapılmış olmasa da çeşitli kaynaklardan elde edilen bilgilere göre, Snapchat uygulamasının kullanıcılarını sevindirecek ve eğlenceli vakitler geçirmelerini sağlayacak yeni bir projesi var. Sızan haberlere göre uygulama ekibinin, harika bir sanat projesi geliştirdiği ve bunu yakın bir zamanda hizmete sunacağı öğrenildi.

Uygulamanın sunmuş olduğu bu yeni projede temel amaç, dünyanın çeşitli noktalarına konulan sanat eserlerini bularak Snap yapmak şeklinde. Uygulamayı kullanan kişiler, harita üzerinde işaretli olan bölgelere gittikten sonra kameralarını çeşitli yönlere tutarak, o noktada gizli olan sanat eserinin ekranda görünmesini sağlıyorlar.

Sanat eseri projesinde gizlenmiş olan ilk ögeler, Jeff Koon‘un paslanmaz çelikten parlak heykeller kullanarak yapmış olduğu balonlar. Balon heykelleri New York, Central Park, Champ de Mars ve Hyde Park konumlarına gidildiğinde ekranda ortaya çıkıyor.

World Lenses teknolojisine benzer şekilde geliştirilen projedeki nesneler, Snapchat Haritalar içerisinde mi gösterilecek yoksa farklı bir uygulama mı geliştirileceği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Uygulama yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığı zaman, daha çok sanatçının projeye dahil olması ve yeni eserlerin uygulamaya eklenmesi bekleniyor. Bu özellik dahilinde reklamların gösterilmesi de beklenen bir diğer gelişme. Ne zaman kullanımda olacağı netlik kazanmayan Snapchat sanat eseri projesinin, Pokemon Go ve Ingress oyunlarına benzer tarzda olması bekleniyor. Projeyle ilgili güncel bilgileri projenin web sitesinden takip edebilirsiniz.

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.