Snapchat’in eleştirilen arayüzü en sonunda tarih oluyor. Kullanıcıların beğenmediği ve bu nedenle de sık sık eleştirdiği arayüz tasarımı ne yazık ki şirkete gelir kaybı da yaşattı. Kararında ısrarcı olmanın manasızlığını fark eden Snapchat ekibi de arayüzü yeniden değiştirdi.

Snapchat’in Eleştirilen Arayüzü

Snapchat’in Eleştirilen Arayüzü Değer Kaybettirdi

Arayüz tasarımı şirkete gelir kaybettirir mi? Snapchat bu deneyimi yaşamak zorunda kaldı. Elbette pek çok değişken de bu kayıpta etkin rol oynadı. Ancak hiç kuşkusuz beğenilmeyen arayüz tasarımı da bu kaybın tuzu biberi oldu.

Bu durumun en net göstergesi ise Snapchat’in son altı ayda iki kez arayüzünü değiştirmesi oldu. Aslında çok değil, sadece birkaç ay önce yeni bir arayüze geçilmişti. Ancak Snapchat’in yeni tasarımı da bir önceki gibi hiç beğenilmedi ve eleştirilere maruz kaldı.

Kullanıcılar yeni arayüzü çok karışık ve kullanışsız bulmuştu. Hatta bu konu ile ilgili imza kampanyası bile başlatılmıştı. Kullanıcıların tek bir talebi vardı, eski tasarımın yeniden kullanıma sunulması… Snapchat bu talebe uzunca bir süre kulaklarını tıkadı. Fakat beklentiler arttıkça geri adım atmak zorunda kaldı.

Snapchat’in Eleştirilen Arayüzü

Eski Tasarım Geri Döndü

Kullanıcılar eski tasarımı o kadar çok seviyordu ki, yeniden kullanıma sunulması için bir milyon imza toplandı.  Snapchat’in CEO’su Evan Spiegel, bu kampanyanın ardından kullanıcıların zamanla yeni tasarıma alışacaklarını dile getirmişti. Ancak kullanıcılar yeni tasarımı bir türlü sevemedi.

Bu taleplere bir de kullanıcı başına elde edilen gelirde düşüş yaşanması eklenince Spiegel de yeni tasarım ile ilgili fikrini değiştirmiş olmalı ki, eskiye benzer bir tasarım üzerinde çalışmalara başlandı.

iOS kullanıcıları eski arayüze benzeyen yeni tasarımı kullanmaya başladı. Yakın bir zamanda eski tasarıma çok benzeyen son arayüzün de Android kullanıcıya sunulması bekleniyor.

PAYLAŞ
Teknolojiyi takip etmeyi seven, meraklı, yeniliklere açık, iyi bir spor izleyicisi, sıkı bir oyun takipçisi.