Spotify düşüş yaşamaya başladı. Aslında şirketin 170 milyon abonesi ve 75 milyon ücretli abonesi bulunuyor. Peki şirket buna rağmen nasıl düşüş yaşıyor? Birlikte inceleyelim…

Spotify düşüş

Spotify Düşüş Yaşama Nedenlerini Açıkladı mı?

Popüler uygulama Spotify, 2018 yılının ilk çeyreği için rapor yayınladı. Bu raporda şirketin değer kaybettiği ortaya çıktı. Bu kaybın nedeni olarak da abone çıkışındaki artış gösterildi.

Spotify, deneme sürümünde gerçekleştirdiği güncellemeler ile kullanıcıların alışkanlıklarına etki etmek ve böyle abone sayısını artırmak amacındaydı. Ancak beklenen olmadı. Yenilikçi güncellemelere rağmen uygulama değer kaybetmeye devam etti.

Spotify Düşüş

Spotify Hedefi Tutturamadı

Spotify’ın abone sayısı hızla artıyor. Ancak üç aylık ücretsiz Premium aboneliği seçeneği gelir artışlarında düzensizlik yaratıyor.

Ücretsiz kullanıcıları aboneliğe yönlendirmek için birçok çalışma yapılırken, Premium üyelerin tarafında yenilikçi çalışmaların görülmemesi, üyeleri küstürüyor.

Aboneleri Elde Tutmak Zorlaşıyor

Spotify’ın ikinci çeyrek için ücretli abone hedefi 83 milyon kullanıcıydı. Ancak Spotify üye sayısını artırsa da, üyeleri sistemde tutmakta zorluk yaşıyor. Şirket bu nedenle Hulu ile benzer bir sisteme geçmeyi planlıyor. Böylece ücretsiz aboneleri de Premium üyeliğe yönlendirmeye çalışacak.

Ücretsiz aboneler için pek çok güncelleme yapıldı. Şimdiki plan ise bu üyelerin daha fazlasını istemelerini sağlamak. Böylece Spotify’ın özelliklerinden daha fazla yararlanmak isteyen kullanıcılar ücretli versiyona geçiş yapacak.

Ücretli Aboneler Daha Fazla Yenilik İstiyor

Spotify’ın en büyük zayıflığı ücretsiz kullanıcıları aboneliğe yönlendirmeye çalışırken, aboneleri küstürmeleri olarak görülüyor.

Spotify bu nedenle çalışmalarını hızlandırma kararı aldı. Premium aboneler için daha fazla yenilik yapmayı planlayan şirket, böylece ücretsiz kullanıcıların da aklını çelmeye kararlı.

Kullanıcıların müzik dinleme alışkanlıklarını değiştiren ve kısa sürede milyonlarca kullanıcıya ulaşan Spotify’ın,  Apple Music ve Google gibi rakiplerinin önüne geçebilmesi için daha fazla atılım yapması gerekiyor.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.