İki milyon kullanıcının Spotify’ın hacklenmiş uygulaması aracılığıyla Premium özelliklerden ücretsiz yararlandığı ortaya çıktı. Aslında son dönemde Spotify hackli uygulama kullanımı konusunda önlem alma çalışmalarını başlatmıştı; ama görünen o ki çok da başarılı olamamış.

Yapılan araştırmalara göre; bu yöntemle Spotify’ın Premium özelliklerini hiçbir ücret ödemeden kullananların sayısı, iki milyon gibi ciddi bir rakama ulaştı!

Spotify Hackli Uygulama

Spotify Hackli Uygulama Kurbanı!

Resmi verilere Amerika Birleşik Devletleri’nde gerçekleştirilen araştırmalar sonucunda ulaşıldı. Buna göre Spotify kullanıcılarının bir kısmı, uygulamadan ücretsiz faydalanabilmek için orijinal mobil uygulama yerine hacklenmiş versiyonlarını kullanmayı seçti.

Bu yöntemi kullanarak ücretsiz Premium özelliklerden yararlanan kullanıcı sayısının ise iki milyon olduğu kesinleşti. Bu sayı da Spotify’ın önemsemeden geçeceği bir sayı olmaktan oldukça uzak!

Spotify Hackli Uygulama

Para Vermeden Tüm Özelliklerden Yararlanıyorlar

Peki Spotify bu durumdan tamamen habersiz miydi? Elbette hayır. Durumun farkında olan Spotify kısa bir süre önce konuyla ilgili önlem almaya başlamıştı, ancak belli ki yeterli olamadı.

Hackli uygulama kullanan kullanıcıları uyarmak için onlara mail yoluyla ulaşan ve orijinal uygulamayı kullanmaları konusunda uyarıda bulunan şirket, bu hesapları kullanım dışı bırakmadığı için yeterince etkili olamadı. Çünkü hackli uygulama kullanan kullanıcılar, uyarı maillerini gördü ancak hesapları engellenmediği için devam etmekte bir sakınca görmedi. Hackli uygulama kullanan kullanıcıların gözünü korkutmayı başaramayan Spotify ise bu gidişe bir son veremedi.

2017 verilerine göre 157 milyon aktif kullanıcısı bulunan Spotify’ın 86 milyon kullanıcısı, ücretsiz versiyonu kullanmaya devam ediyor. Bu sayının geçen üç ayda 159 milyona ulaştığı konuşuluyor.

Spotify Bu Durumun Önüne Nasıl Geçecek?

Son veriler ise Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından açıklandı. Buna göre Spotify’ın 2017 yılında abonelerinden ve reklam gelirlerinden elde ettiği toplam kazancı 5 milyar dolar.

Eğer Spotify hackli uygulamanın kullanılmasına yönelik yaptırım uygulamazsa, kısa sürede daha çok kullanıcı bu yönteme başvurabilir ve Spotify’ın gelirlerinde ciddi bir azalma meydana gelebilir. Önümüzdeki günlerde popüler uygulamanın ne tür önlemler alacağını hep birlikte göreceğiz.

PAYLAŞ
Doğayı, hayvanları, yeni kültürleri ve hayatı kolaylaştıran yenilikleri keşfetmeyi seven, araştırmayı hayat felsefesi edinen bir zat-ı muhterem.