Müzik platformunun en çok bilinen ve kullanılan uygulaması olan Spotify’ın yeni arayüzü kullanıcılarının beğenisine sunuldu. Bu değişimin Spotify’ın mobil uygulaması için geçerli olduğunun altını çizelim.

Spotify'ın yeni arayüzü

Spotify’ın Yeni Arayüzü Hangi Yeniliklerle Geliyor?

2008 yılında İsveç merkezli olarak kullanıcıların hizmetine sunulan Spotify yıllardır müzik platformunda önemli bir konuma sahip. Hem akıllı telefonlar hem de Windows ve Mac işletim sisteminde hizmet veren Spotify, uygulamanın indirilmesi için bir ücret talep etmiyor.

Akıllı telefonlarda AppStore ve Google Play üzerinden indirilebilen uygulamanın içerisinde Premium olarak satın alma seçeneği de bulunuyor. Spotify Premium paketini satın alan kullanıcılara, sınırsız şekilde müzik atlama, reklamsız kullanım ve istenilen müziklerin indirilerek çevrimdışı şekilde dinlenebilmesi gibi özelliklere erişim sağlanmasına izin veriyor.

Peki Spotify’ın yeni arayüzü ne tür yenilikler getiriyor?

Spotify'ın Yeni Arayüzü

Güncelleme Sonrası Yeni Özellikler

Son güncellemesi ile uygulamanın görünümünü değiştiren Spotify aynı zamanda yeni özellikleri ile de kullanıcılarını sevindirdi.

Bugüne kadar birçok kez güncellenen müzik uygulaması aslında daha önce de görüntü olarak ufak değişikliklere gitmişti. Bu kez ise radikal değişiklerle ortaya çıkan güncellemenin şu anda sadece yeni kayıt olan kullanıcılara sunulmasıyla birlikte ilerleyen günlerde tüm kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Navigasyon çubuğu sadeleşti

Göze çarpan ilk değişiklik Navigasyon Çubuğu; daha önceki ara yüzde bulunan navigasyon çubuğundaki Home, Browse, Search, Radio ve Your Library olan 5 buton bu kez karşımıza Your Playlists, Home ve Library olarak 3 buton şeklinde çıkıyor.

Takip etme özelliği kaldırıldı ve yerine beğenme özelliği eklendi

Bu önemli değişikliğin yanı sıra tüm şarkılar ve çalma listeleri için beğenme özelliği eklenmesi ile sadece beğenilen liste ve şarkıları dinleyebilme özelliği de kullanıcılara sunulmuş oluyor. Ancak bu özelliğin eklenmesi ile önceki arayüzde sunulan çalma listelerini takip etme özelliği de kaldırılmış oldu.

Müzik türleri ve kategorilerinin de yeri değişti

Önceki arayüzde Browse kısmında yer alan müzik türleri ve kategorileri bu kez Search sayfasında karşımıza çıkıyor. Aynı zamanda bir çalma listesinde öne çıkan şarkıları görüntülemek için de eklenen Öne Çıkanlar başlığı burada şarkıları bulmamızı kolaylaştırıyor.

Şu anda yalnızca yeni üyelere sunulan arayüzü, yeni hesap oluşturarak kullanabilirsiniz. Ancak eski hesabınız ile giriş yaptığınızda bir süre daha eski arayüzle karşılaşacaksınız.

PAYLAŞ
Çocukluk döneminden bu yana teknolojiyle haşır neşir, teknik incelemeler, mobil oyunlar ve mobil trendler üzerine yazmayı seven bir ui/ux tasarımcısı.