İnternet ortamında çeşitliliğin artmasıyla birlikte güvensiz bir ortamda internet kullanımının sonucu olarak mobil cihazlarda yavaşlamalar olabilir. İnternet sitelerinde yer alan çerez politikaları ve açılır reklamlar nedeni ile telefonlarda yavaşlamalar olabilmekte. Öte yandan bunun dışında telefonların yavaşlamasına neden olan bir diğer etken ise telefonda bulunan uygulamaların silinmesine rağmen geride bıraktıkları kalıntıların telefonun olduğundan daha yavaş çalışmasına neden olması. Eskiye oranla yavaşlayan telefonlar ücretsiz bir şekilde indirilen uygulamalar sayesinde hızlandırılabilir. İşte telefonunuza hız katacak 10 uygulama şu şekilde:

1

Smart Booster

Smart Booster uygulaması ücretsiz bir uygulama olup telefonu ve hafıza kartını(var ise) hızlı bir şekilde temizleyen bir uygulamadır. Beş milyon kullanıcı tarafından yüklemesi bulunan uygulama telefona hız kazandırır. Cache’nin (ön belleğin) basit işlemlerle ve kolay olarak temizlenmesini sağlayarak telefonun eski hızına kavuşmasını sağlar.

2

SD Maid

Bu uygulama telefonda kurulacak sanal bir hizmetçi olarak görev yapar. Gereksiz olarak telefonda tutulan dosya kalıntılarının ve hata raporlarının temizlenmesine yardımcı olur. Telefonun ya da SD kartın temizlenmesi için kullanılabilir. Sistemdeki gereksiz dosyaların kaldırılmasını, sistem ve kullanıcı uygulamalarının yönetilmesi, resim, müzik ve dosyaların aranması ve veritabanının iyileştirilmesi gibi işlemler uygulama aracılığı ile yapılabilir.

3

DU Speed Booster

Uygulama telefonun tek bir komutla yüzde altmış oranında temizleneceği iddiasındadır. Gereksiz olarak telefon hafızasında bulunan dosyaların silinmesini sağlayan bir özelliği de bulunur. Telefonun ve belleğinin hızlandırılmasının yanında güvenlik açısından da kullanımı mümkündür. Cihazı kötü amaçlı yazılımlara, virüslere ve istenmeyen yazılımlara karşı korur. Akıllı şarj özelliği sayesinde şarjın bitme süresinin doğru bir biçimde tahmin edilmesini sağlar.

4

Android Assistant

Android sürüme sahip olan cihazlarda kullanılabilen bu uygulama telefon sistemindeki dosyaların hafıza kartına taşınmasını sağlar. Uygulamaların yedeklenmesini sağlayan bir özelliği de sahiptir.

5

Greenify

Daha önce bu uygulamanın sadece root yapılan cihazlarda çalıştığı bilinse de artık root yapılmayan cihazlarda da çalışır halde. Uygulama, arka planda çalışan uygulamalarda devreye giren bir uygulamadır.

6

CCleaner

Uygulamaların ön belleği, tarayıcı geçmişi ve mesaj iletileri gibi alanlarda gereksiz verilerin kaldırılması ile telefonun daha etkin kullanılmasını sağlayan bir uygulamadır. Daha fazla depolama alanın açılmasının yanında pil düzeyi gibi bilgilere de erişilmesine imkan tanır.

7

Clean Master

Cihazın RAM’ini temizleme özelliğine sahip olan Clean Master, istenilmeyen uygulamaların tüm dosyaları ile beraber telefondan kaldırılmasını sağlar. Uygulamayı deneyenlerin birçoğu bu uygulamanın telefonu hızlandırdığını iddia ediyor. Bilinmeyen uygulamaların otomatik olarak silinmesinin yanında belleği dolduran uygulamaların silinmesini sağlar. Güvenlik ve gizliliğe önem veren Clean Master uygulaması, cihazı virüslere karşı koruma özelliğine sahiptir.

8

The Cleaner – Speed up & Clean

Uygulanmanın amacı gereksiz dosyaların temizlenmesi ile daha fazla depolama alanının açılmasıdır. Düşük boyutlu bir uygulama olduğu için telefonda yer tutmaz. Arka planda çalışan uygulamaların kapatılmasını sağlayarak telefonun daha hızlı çalışmasına katkıda bulunur. Ön bellekte tutulan mesaj iletilerinin, resim dosyalarının ve arama kayıtlarının temizlenmesi yapılabilir.

9

ACleaner

Tarayıcı geçmişi, sms geçmişi ve çerezlerin silinmesini sağlayarak depolama alanı açılmasına katkıda bulunur. Ön bellek dosyalarının temizlenmesini sağlar. Bunlar dışında cihazda gereksiz yer kaplayan uygulamaların görülmesini sağlar.

10

Power Clean

Gereksiz dosya kalıntılarının ve internet geçmişinin temizlenmesini sağlayarak telefonun hızlanmasına yardımcı olur. Ücretsiz olarak indirilebilen bir uygulama olan Power Clean, fazla tercih edilen uygulamalar arasında yer alır. Boyutu oldukça küçük olan uygulamanın dili İngilizcedir. Uygulama mobil cihazların temizlenmesine ve hızlanmasına katkıda bulunur.