Son günlerde müzik uygulamaları, hem App Store’da hem de Google Play’de oldukça ilgi görüyor. Bu hafta App Store’daki popüler uygulamalar arasına giren Tobidi de bunlardan biri.

Bana sorarsınız Tobidi, tutma potansiyeli oldukça yüksek olan keyifli bir uygulama. Bu nedenle popüler uygulama listelerinde ilk 10’a girmeye önümüzdeki haftalarda da devam edeceğini düşünüyorum.

Peki Tobidi’yi neden bu kadar sevdim? Hemen anlatayım…

Tobidi: Pratik ve Eğlenceli  

Öncelikle uygulamayı indirdikten sonra nasıl bir şeyle karşılacağımı bilmediğimden “Off umarım, uzun uzun profil oluşturmamı istemez” diye bir önyargıyla hareket ettim. Ama uygulama, beni bu konuda hiç mi hiç üzmedi.

Uygulamayı açıyorsunuz ve karşınıza sadece 4 farklı bölümden oluşan basit bir ana sayfa çıkıyor. Sizden hiçbir şey istemiyor Tobidi. Ne profil, ne hesap bilgisi, ne uzun uzun şifre oluşturma koşulu…

World Charts, Search, Favorites ve Recent. Size ilk aşamada sadece bu 4 seçeneği sunuyor. E ne var bunda diyeceksiniz belki, açıkçası çok sekmeli ve bol menülü uygulamalar beni sıkıyor. Belki de bu yüzden uygulamanın bu basit ve pratik arayüzü, ilk bakışta kalbimi kazandı.

Dünya Listeleri Burada!

World Charts bölümü, size dünya çapında en çok dinlenen şarkıların listesini toplu şekilde veriyor. Üstelik bunları Shazam, iTunes ve YouTube şeklinde 3 farklı liste altında da grupluyor.

Yani siz, ayrı ayrı uygulamalara girmeden Shazam’da dünya ne dinliyor ya da YouTube’da dünya listelerinde şu an ne var diye merak ediyorsanız Tobidi, hepsini size tek sayfada gösteriyor. Yan yana dizilen listelerden istediğinizi seçin yeter.

Tobidi ile İster Dinleyin, İster İzleyin!

Listelerde ilginizi çeken bir şarkı gördünüz ve üzerine tıkladınız. Şarkı hızlıca yüklenip çalmaya başlıyor. Bana sadece ses yetmez diyorsanız şarkının klibini de eş zamanlı izleyebiliyorsunuz.

Şarkının kendi çalma sayfasında, ses ve video seçeneğinin olması açıkçası beni çok keyiflendirdi. Sıkı bir Spotify dinleyicisi olarak sevdiğim şarkının klibi için uygulamadan çıkıp YouTube’u açma zorunluluğu olmaması, bence şahane!

Diyelim ki şarkıyı çok beğendiniz ve arkadaşlarınızla bu yeni keşfi paylaşmak istiyorsunuz. Paylaş seçeneği aynı Spotify gibi her tür paylaşım kanalını size sunuyor. WhatsApp, Messenger, Gmail ve daha fazlası, alternatifler arasında bulunuyor.

Şarkı çok hoşunuza gittiyse kalp simgesine dokunduğunuz an, parça favorileriniz arasına ekleniyor. Bence bu da olmazsa olmaz bir özellik. Tabii ki uygulama geliştiriciler bunu da unutmamış.

tobidi - music video streamer

Yeni Şarkıları Keşfedin!

Eğer merak ettiğiniz şarkılar varsa Search bölümünde bunları aratabilir ve bu şarkıların farklı versiyonlarına buradan kolayca ulaşabilirsiniz. Dolayısıyla kendi listenizi oluşturma konusunda sınırlarınız da böylece kalkmış oluyor.

Kişisel çalma listesi oluşturmak, müzik uygulamalarının vazgeçilmezi ve gördüğüm kadarıyla Tobidi’nin veri bankası bu konuda oldukça geniş. Tek bir şarkıda önüme gelen alternatifler oldukça fazlaydı. “Scroll”lara doyamadım desem yeridir.

Favoriler ve Son Çalınanlar

Şarkıları taradıkça ve kalp ikonu ile ödüllendirdikçe aslında Favorites bölümünü de doldurmuş oluyorsunuz. Favorites bölümü sayesinde ekstra bir şey yapmanıza gerek kalmadan en sevdiğiniz şarkılara ulaşabiliyorsunuz.

Son çaldığınız şarkılar ise Recent bölümüne ekleniyor ve yeni keşiflerinize tek tıkla bu bölümden ulaşabiliyorsunuz. Açıkçası bu anlamda uygulama içi navigasyon ve menü mantığı beni oldukça mutlu etti.

tobidi - music video streamer müzik dinle ekran görüntüsü

Sade ve Kullanışlı Arayüz

Başta da dediğim gibi uygulama tasarım açısından oldukça güzel dizayn edilmiş. Mavi arka plan üzerine beyaz yazılar, gözü yormuyor ve bence yeterince şık.

Ana menüye bir müzik uygulamasında insanların en çok kullanacağı 4 fonksiyonun eklenmesi, zekice ve oldukça kullanıcı dostu bir hamle.

Zaten şarkıya tıklandığında bir şarkı üzerinden yapmak isteyeceğiniz herşeyi yapabileceğiniz ek simgeler karşınıza çıkıyor. Bunları ana menüye eklememek bence oldukça yerinde olmuş.

Az Reklam, Bol Müzik!

Uygulamanın beğendiğim diğer bir güzelliği de şu ana kadar beni reklamlarla boğmamış olması. Sonuçta ücretsiz bir uygulama ve müzik alanında hayatta kalmayı amaçlıyor.

Herhangi bir reklam çılgınlığına girmeyip insanlara özgürce müzik dinleme şansını vermesi çok güzel. Umarım bu konuda ilerleyen zamanlarda ters yöne kürek çekmezler.

Tobidi Hangi Marketlerde?

Tobidi – Video Music Streamer uygulaması, şu an için sadece Apple App Store’da kullanıma sunulmuş. Eğer uygulama tutarsa önümüzdeki günlerde Google Play’de de yayınlanacağını düşünüyorum.

Eğer siz de farklı bir müzik uygulaması arayışındaysanız Tobidi’yi mutlaka deneyin derim.

Uygulamayı iOS için buraya tıklayarak veya aşağıdaki bağlantıları kullanarak indirebilirsiniz.

Tobidi - Music Video Streamer
Tobidi - Music Video Streamer

PAYLAŞ
Yerden yüksekte işlerin peşinde, seyahatten beslenen, en büyük tutkusu dans, felsefesi özgürlük olan, mobil dünyaya meraklı, amatör fotoğrafçı, müzik aşığı, edebi bir kişilik.