Popülerlik erişmesi zor bir amaç olabilir. Hele de Apple App Store ve Google Play Store gibi rekabetin sıkı olduğu deryalarda. Her ay, hatta her hafta, kullanıcıların rağbet ettikleri Popüler Mobil Uygulamalar değişebiliyor. Peki bu aykiler hangileri dersiniz?

Google Play Store: Rekabet Rüzgarlarının Sert Olduğu Bir Dünya.

Google Play Store kullanıcıları kimi uygulamaları diğerlerinden daha çok seviyor. Elbette bu dönem dönem değişen bir durum, pek az uygulama popülerlik listelerinde baki kalabilir. Android daha fazla uygulama ve kullanıcının bir etkisi olarak, daha çok değişkenlik gösterebilen bir platform. Bu sebeple popüler Android uygulamaları da her zaman yeni yüzler sunabilen bir liste oluyor.

Bu ayın başlarında musical.ly ve Kwai gibi sosyal video uygulamaları popüler Android uygulamaları arasında başı çektiler. Kullanıcıların önceden seslendirilmiş videolarla pleybek yapabildiği, ya da kendi çektikleri videolara ilgi çekici efektler ekleyebildiği bu tür uygulamalar yeni bir tür sosyal medya olma yolundalar gibi görünüyor. Ne kadar kalıcı olacaklarını ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Diğer yandan oyunlar da Google Play Store’da her daim popüler kalan uygulama kategorilerinden. Özellikle Helix Jump artık son zamanların Candy Crush Saga’sı oldu diyebiliriz. Listelerin ilk 10’u şöyle dursun, ilk 4’ten bile pek nadir düşüyor. Öyle ki, ayın sonuna geldiğimiz şu anda da halen ikinci sırada. Love Balls ve Kick the Buddy ise bu ay Play Store’da listede sıkça gördüğümüz diğer iki popüler Android oyunu. Kafa Topu 2‘de zaman zaman ilk 10’un dışında kalsa da hala popüler bir Android oyunu olmayı sürdürüyor.

Bunların dışındaysa, Play Store’da her zaman görmeye alışık olduğumuz sosyal medya ve iletişim devleri listede yer almaya devam ettiler. Instagram, WhatsApp, Facebook Messenger ve zaman zaman ilk 10’dan düşse de Facebook’un kendi de bu ay genel anlamda popüler kalmaya devam ettiler.

Son olarak, MEB E-OKUL VBS ve Türk Telekom Online İşlemler gibi uygulamalar zaman zaman listeye sonlardan bir girip bir kayboldular.

Peki ayın sonuna geldiğimizde, Haziran 2018 popüler Android uygulamaları hangileri? Gelin bir bakalım:

İşte Bu Ayın Popüler Android Uygulamaları

Play store popüler uygulamalar

musical.ly

Play Store: Popüler Uygulamalar Hafta 6

Helix Jump

popüler Android uygulamaları

Kafa Topu 2

Play Store: Popüler Uygulamalar Instagram

Instagram

Android: Popüler Uygulamalar Hafta 6

Kwai – Social Video Network

Play Store: Popüler Uygulamalar WhatsApp

WhatsApp

Play Store: Popüler Uygulamalar Messenger

Messenger

popüler android uygulamaları sling drift

Sling Drift

popüler android uygulamaları big craft explore

Big Craft Explore

Cover art

Türk Telekom Online İşlemler

Büyük çoğunluğunu yukarıda da andığımız tanıdık yüzler diyebiliriz. Facebook Messenger, WhatsApp, Instagram, Helix Jump, Kafa Topu 2, musical.ly ve Kwai listeye yer tutmaya devam etmişler. Kan kaybediyor görünen Facebook ise ayın sonunda ilk 10da yer alamamış.

Diğer yandan yeni yüzler de var elbette. Geçen haftadan itibaren popülerliğe ulaşan uygulamalar arasına giren Sling Drift oyununu görüyoruz örneğin. Bir diğeri de yine bir oyun olan Big Craft Explore. Minecraft klonu gibi görünen oyun bloklardan oluşan bir dünyayı blok blok gezme ve inşa etme tecrübesini mobil diyarlara getiriyor.

Türk Telekom Online İşlemler uygulaması da TT kullanıcıları tarafından epey seviliyor olacak ki, bu ay boyunca sık sık listeye yer aldı.

Fakat Android popüler mobil uygulamaları belirlemek için elbette ki tek mecra değil. Mobil dünyanın diğer büyük oyuncusu olan Apple iOS sisteminde neler oldu dersiniz?

Apple App Store: Yer Almanın ve Yer Tutmanın Zor Olduğu Bir Mecra

Apple App Store ise iOS kullanıcıları için mobil uygulamaların yer aldığı mağaza olarak, Play Store’a göre girmesi de tutunması da daha zor olabilen bir alan. Uygulama kabulundeki fark her ne kadar geçmiş göre azalsa da, App Store’un hala biraz daha ince eleyip sık dokuduğunu söylemek mümkün. Diğer yandan, iki ekosistemin kullanıcılarının uygulama tercihleri de zaman zaman epey farklılık gösterebiliyorlar.

Bu ay içinde geçtiğimiz haftalarda iOS kullanıcıları için en popüler mobil uygulamalar arasında müzik dinleme uygulamaları da yer almış diyebiliriz örneğin. Bu Android listesinde gördüğümüz bir durum değil. Tobidi, Müzik indir internetsiz dinle, ve MusiFan uygulamaları bu konudaki örneklerimiz.

Kwai ve musical.ly ise burada da popülerliklerini genel olarak sürekli korumuşlar.

Türk Telekom Online da nadir de olsa burada da arz-ı endam etmiş. Bir diğer operatör uygulaması ise Turkcell’in GNÇ uygulaması. GNÇ’de kısa süre de olsa popüler uygulamalar arasında yer alabilmiş.

iOS cephesinde de, belki Android kadar çeşitli değilse de oyunlar da epey yer bulmuşlar. Helix Jump, Kafa Topu 2 ve Love Balls oyunları, bu ay iOS’ta popüler mobil uygulamalar arasında yer aldılar. Kafa Topu 2, dün kupası etkisiyle midir bilinmez, son iki haftadır ilk sırada hatta.

Son olarak, alışık olduğumuz yüzler de var: Instagram, WhatsApp, Facebook ve Facebook Messenger gibi. Android’den farklı olarak, Facebook App Store’da pek fazla liste dışı kalmamış.

Peki ay sonunda App Store popüler uygulamaları hangileri dersiniz?

App Store’un Popüler Mobil Uygulamaları

 

popüler ios uygulamaları kafa topu 2

Kafa Topu 2

Play Store: Popüler Uygulamalar Instagram

Instagram

App Store: Popüler Uygulamalar

WhatsApp

musical.ly

popüler android uygulamaları

Facebook

Messenger

Messenger

MusiFan - Free Music Mp3 Streamer and Player with Playlist Manager!

MusiFan – Free Music

Play Store: Popüler Uygulamalar Hafta 6

Helix Jump

Music Cloud - play mp3 offline

Müzik indir internetsiz dinle

Tobidi - Music Video Streamer

Tobidi – Music Video Streamer

Ayın sonuna geldiğimizde de, Head Ball 2 ve Helix Jump oyunlarının listede yer almaya devam ettiklerini görüyoruz. Ancak oyun sayısı bununla sınırlı kalmış.

Kwai bu kez listenin ilk 10’unun dışında kalmış durumda. Ancak musical.ly hala orada.

Facebook, Facebook Messenger, Instagram ve WhatsApp uygulamaları da yine listede.

iOS kullanıcılarının müzik uygulaması arayışı ise görünüşe göre sürüyor. MusiFan, Müzik İndir ve Tobidi hala popüler iOS uygulamaları arasındalar.

Popüler Mobil Uygulamalar – Android ve iOS’un Yıldızları Her Ay Burada!

Ay boyunca, her iki popüler sistemde de ortak olarak pek çok uygulamanın popüler kaldığını görüyoruz. Başarılı bir uygulama geliştirmenin formülünü tutturunca kitleler farklı da olsa uygulamanıza yoğun ilgi edinebileceğinizin bir kanıtı adeta.

Diğer yandan ufak tefek farklılıklar, ya da bir sistemde olup diğerinde olmayan uygulamalar da var.

Sizin çok sevdiğiniz, ya da “hayat kurtarıcı” dediğiniz, ama listelerde göremediğiniz uygulamalar varsa, onları da yorumlarınızda görmek isteriz.

Tüm okuyucularımıza keyifli günler dilerim.

PAYLAŞ
1983 model, yazılımcı, yazar, gamer, fotoğraf sever ve fütürist.