Hava kirliliği çağımızın en temel sorunlarından bir tanesi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın geliştirmiş olduğu Ulusal Hava Kalitesi Izleme Ağı uygulaması sayesinde, artık bulunduğunuz şehirdeki soluduğunuz havanın kalitesini anında telefonunuzdan öğrenebileceksiniz.

Ulusal Hava kalitesi İzleme Ağı
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yapmış olduğu, hava kalitesi konusunda vatandaşı bilinçlendiren, aynı zamanda anlık geri bildirim özelliğine sahip uygulamanın arayüzü.

Günümüzde, sürekli artan çevre sorunlarının başını çeken hava kirliliği, geleceğimizi ciddi bir şekilde tehdit ediyor ve ekolojik tehlikelerle karşı karşıya bırakıyor.

Ortaya çıkan hava kirliliği, insan sağlığı ve diğer canlılar üzerinde gün geçtikçe daha da olumsuz etkiler bırakıyor.

Artık soluduğumuz havanın kalitesini ve temizliğini görebilelim diye Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kolları sıvadı. Ülke genelinde açık olacak şekilde Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın verilerini mobil uygulama yaparak paylaştı.

Belirtelim; Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nın resmi sitesinde olan duyuruya göre yayınlanan veriler doğrulanmamış, ham veriler. Doğru bilgilere ancak ilerleyen zamanlarda ulaşmak mümkün.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı ile Hava Kalitenizi Ölçün

Uygulama, belirttiğimiz gibi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından kuruldu. Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nda varolan ve hava kalitesi ölçüm istasyonlarından alınan ölçüm sonuçlarını kullanıcılarla paylaşıyor. Amaç, bilgilerin vatandaşa sunulması ve yapacakları aktiviteler için buradan öneri almaları.

Uygulama sayesinde Türkiye genelinde hava kalitesini görebilir, konumunuza en yakın olan ölçüm istasyonunun ölçüm değerlerini öğrenebilirsiniz.

Ulusal Hava Kalitesi İzleme Ağı’nda, sıcaklık, nem , rüzgar şiddeti ve yönü hakkında bilgilendirme yapılıyor. Ayrıca bulunduğunuz şehrin saat saat hava kalite durumu, havadaki oksijen, karbondioksit, azotdioksit ve sülfürdioksit oranı gibi daha detaylı bilgiler de veriliyor.

Kullanıcıların, akıllarına takılan soruları bakanlığına ilettiği bölüm.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk, uygulamanın şuan sadece Android işletim sisteminde indirilebildiğini belirtti. iOS işletim sistemi için ise çalışmaların bittiğini ve kısa bir sürede kullanıma hazır olacağını söyledi.

Sizler de hemen bulunduğunuz bölgenin hava kalitesini görmek için bu aracı dilerseniz aşağıdaki linklerden indirebilir, dilerseniz de Google Play Store’u ziyaret edebilirsiniz. iOS işletim sistemine sahip kullanıcılar ne yazık ki bir süre daha beklemek zorunda.

PAYLAŞ
94 basım, bir nevi fotoğrafçı ve yazar. Her şeyden önemlisi hiçbir şeyist.