06Super Evil Megacorp’un geliştirdiği Vain Glory, çevrimiçi çok oyunculu bir savaş arenası oyunu yani diğer bir deyişle MOBA. Bilgisayar üzerinden League of Legends, Dota ya da Smite oynadıysanız bu tür bir oyuna hiç de uzak değilsiniz. Hali hazırda en çok oynanan oyunlar zaten çevrimiçi olanları. Aynı zamanda bir strateji oyunu.

Vain Glory

Vain Glory, Google Play Store’da 3.9 puana sahip, Apple App Store’da ise 4.7. Kullanıcıların tek olumsuz yorum yaptığı nokta ise oyunun Türkçe dili olmaması. İlk çıktığından beridir oynayan oyuncular, başlarda oyunda Türkçe dil desteğini olduğunu söylüyorlar. Oyundan Türkçe dil desteği kaldırıldıktan sonra ise büyük bir Türk oyunsever kesimi oyunu bırakmış. Bana kalırsa çok da zor bir İngilizce diline sahip değil, rahat bir şekilde anlaşılabiliyor. Tabi ki Türkçe oyun oynamanın da zevki bir başka, çok da haksız sayılmazlar.

Her oyunseverin, oyuncunun MOBA türü oyunlar ile bir geçmişi vardır. Ya bunu Mouse’a milyarlarca kez tıklayarak yapmışızdır ya da telefon ekranına. Yıllarca bilgisayar başında zaman geçiren birisi olarak artık biraz daha yattığım yerden oyun oynamayı seven birisi oldum. Bir de MOBA oyun türünü çok sevdiğim ve hala da bu tür oyunları oynadığım için bir mobil oyun arıyordum.

İnternetten araştırdığıma göre en mobil üzerinden en çok oynana MOBA oyunlarından birisi; Vain Glory. Oyunun içerisindeki onlarca karakter onlarca item, beni bu oyuna iten kriterler oldu. League of Legends’i en az 6 sezon oynadıktan sonra hafiften kabak tadı vermeye çoktan başlamıştı. Artık çevrimiçi oyuncularla olan rekabeti mobile taşıdım. Ayaklarımı uzattım terör estiriyorum.

Çevrimiçi Çok Oyunculu Savaş Arenası: Vain Glory

Oyunun en can alıcı ve kişiyi kendine çeken noktası çok kolay ve komplike olmayan oyun yapısı. Çünkü oyun zaten her savaşın başlangıcında size hazır item setleri veriyor. Biriktirmeniz gereken parayı düşünmenize gerek kalmıyor, yapmanız gereken şey, doğru karakterle, doğru koridora gidip karşıdaki rakibi katletmek. Koridorun asayişini ele geçirirseniz oyun zaten sizde.

Yorumlardan okuduğum kadarıyla oyunun en çok sevilen, hatta bu tür oyunların en çok sevilen noktası, level farklarının olmaması. Oyuna herkes aynı seviye başlıyor. Oyun içindeki kararlar ve atraksiyonlara göre ilerleme kaydediyorsunuz. Bu sayede offline olduğunuz zamanlar sizin için bir ‘geri kaldım’ anlamına gelmiyor. Asosyal bir oyuncu iseniz karşınıza 45345 level bir oyuncu gelmiyor.Vain Glory

Bu özellikleri ile oyun, sizi ona çok bağımlı hale getirmiyor sadece zevk almanızı istiyor. Her detayını araştırıp, öğrenmenize gerek kalmadan her karşılaşmanın başında sıfırdan başlıyorsunuz. Yani oyunun matematiğini öğrenmek zorunda değilsiniz, haliyle oyunda ‘bir şeyleri eksik/hatalı yapıyorum’ hissine kapılmıyorsunuz.

Kısa ve Uzun Süreli Savaşlara Katılmak Sizin Tercihinizde

Vain Glory’de en sevdiğim nokta, kısa ama çok kısa süreli savaşların olması. 2 dakika ve 5 dakika süren savaşlara girebiliyor, öyle bir kafa dağıtıp çıkabiliyorsunuz. Savaşların kısa olması, sıkıcı olmadığı gibi diğer savaşlara nazaran kalitesiz de olmuyor. Kısa sürede daha çok iş yapmaya çalışıyorsunuz. Tabi bu kısa süreli oyunlarda tek hata tüm oyunu kaybetmenize sebep olabiliyor.

25 dakika süren bir oyun tarzı da tabi ki mevcut. Bu gibi savaşlarda ise tek bir hatanız, bir oyuna mal olmuyor. Hatalar silsilesi yapsanız dahi oyunu çevirme şansı yakalayabiliyorsunuz. Hatta oyunun her saniyesini görmek, bunlara göre strateji belirlemek biraz daha oynarken düşünmenizi gerektiriyor. İstediğiniz oyun türünü seçin, ister kısa zamanda kazanıp çıkın, isterseniz birazcık kafa yorun.

Vain Glory Öğrenmek İstiyorsanız…

Bu oyunu öğrenmek, ustalaşmak ve zaferden zafere koşmak isteyenler için küçük bir taktik vereceğim. Aynı zamanda oyunda ilerlemek istediğim dönemlerde bu şekilde oynamıştım.

Oyunda onlarca hero var evet fakat oyuna başladığınız hepsini oynayamıyorsunuz. Kazandığınız ya da kaybettiğiniz savaşlardan sonra kazandığınız altınlarla yeni karakterler açabiliyorsunuz. Maalesef yeni bir şampiyon satın almanız için oyunu bir süre oynamanız gerekecek.

Bu süreçte haftalık bedava oynanabilen şampiyonlardan size uygun olan birini seçin. İster bir tank ister bir taşıyıcı isterseniz de bir destek kahraman olsun. Bu hero ile oyun dilinde dediğimiz şekilde ‘rush’layın. Hem oyunu öğrenin hem de şampiyonda ustalaşarak çok daha iyi performans gösterin. Bu durum çok daha hızlı para kasmanıza ve sadece haftalık bedava olan şampiyonlara bağlı kalmamanıza yarayacak.

Zaten bir noktadan sonra birden fazla şampiyonu oynayabileceksiniz. Her oyundan farklı karakterlerle çok daha fazla zevk alacaksınız. Belki de oyunu bırakamayacaksınız. Bitirici nokta ise şu: oyun İngilizce olduğu için belki de diliniz iyi bir seviyeye gelecek. Alt yazılı film izleyin, yabancı dil oyun oynayın!

‎Vainglory
‎Vainglory
Developer: Super Evil Megacorp
Price: Free
Vainglory
Vainglory
Developer: Super Evil Megacorp
Price: Free

PAYLAŞ
Rocker ailenin Rocker çocuğu, Marvel taraftarı, futbolsever fakat çapraz bağları kopuk.